Ray Dalio, a Bridgewater alapítója szerint az Egyesült Államok a történelem egyik legsúlyosabb gazdasági kihívása elé nézhet, ha nem kezelik megfelelően a növekvő költségvetési hiányt és a kereskedelmi feszültségeket - írta a Portfolio.
"Jelenleg egy döntéshozatali pontnál vagyunk, és nagyon közel állunk egy recesszióhoz" – nyilatkozta Dalio az NBC News "Meet the Press" című műsorában. – „És egy recessziónál is rosszabb következményektől tartok, ha ezt nem kezelik megfelelően.”
Rendszerszintű kockázatok
Dalio különösen aggódik a kereskedelmi háborúk, a robbanásszerűen növekvő amerikai államadósság, valamint a világgazdasági és geopolitikai rendet veszélyeztető új hatalmak megjelenése miatt. Szerinte a második világháború óta fennálló multilaterális rend egy egyoldalú, konfliktusokkal teli világ felé tart.
A milliárdos befektető a CNBC márciusi rendezvényén is hasonló véleményt fogalmazott meg: a szövetségi költségvetési hiányt a GDP 3%-ára kellene csökkenteni. Ellenkező esetben az USA komoly kereslet-kínálati problémával nézhet szembe az államadósság piacán.
„Ha ezt nem teszik meg, az következményekben súlyosabb lesz, mint egy normál recesszió.”
A pénz jövője is veszélyben lehet
Dalio úgy véli, a pénzrendszer stabilitása forog kockán. Egy kötvénypiaci összeomlás, kombinálva a geopolitikai és belső konfliktusokkal, súlyosabb sokkot okozhat, mint a 2008-as globális válság vagy akár Nixon 1971-es döntése az aranystandard elhagyásáról.
Mindez elkerülhető lenne Dalio szerint, ha a törvényhozók hajlandóak együttműködni a hiány csökkentésében és hatékonyabb külpolitikát folytatnának.
Az öt történelmi erő
Ray Dalio elmélete szerint öt erő határozza meg a történelem menetét:
- gazdaság,
- belső politikai konfliktus,
- nemzetközi rend,
- technológia,
- természeti katasztrófák (pl. árvizek, járványok).
Ezek közül többre is veszélyt jelent Donald Trump gyorsan változó, gyakran kiszámíthatatlan vámpolitikája. A volt elnök nemrég 90 napra felfüggesztette a 10%-nál magasabb vámokat, azonban kitart a Kínával szembeni 145%-os viszonossági vámok mellett.
Vámmentesség és bizonytalanság
A kereskedelmi minisztérium pénteken jelezte, hogy mentességet adnak bizonyos kínai gyártású elektronikai termékeknek, mint például az okostelefonok és a félvezetők. Azonban Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap visszakozott: a mentesség nem végleges, így továbbra is nagy a bizonytalanság.
Dalio összegzése szerint: a jelenlegi helyzetet csak széles körű együttműködés oldhatja meg – különben a világ egy újabb, talán még mélyebb válság elé néz.