A Fővárosi Főügyészség vádat emelt több hazai borászat vezetője ellen költségvetési csalás, valamint áfacsalás gyanújával – írta a Telex. Az eljárás jelenleg a bírósági szakaszba lépett, a Fővárosi Törvényszék egyelőre még nem tűzte ki az első tárgyalási napot.
A vád szerint a vállalkozások 2019 és 2021 között túlárazott vagy valójában el sem végzett munkákról, valamint be nem szerzett eszközökről szóló hamis számlákkal igazolták az állami és uniós támogatások felhasználását. Emellett az érintett cégek a hamis számlák áfatartalmát jogosulatlanul vonták le, amivel adócsalást is elkövettek.
Az ügyben 11 fő ellen emeltek vádat, akik között a Telex információi szerint egy jelentős méretű szekszárdi borászat vezetője is szerepel. A szóban forgó szekszárdi borászat két cége három sikeres GINOP pályázatot nyert el a vizsgált időszakban, összesen közel 240 millió forint támogatást. A legnagyobb összegű támogatást kutatás-fejlesztési projekt keretében ítélték oda, amelyben egy szőlőbetegség-előrejelző és döntéstámogató rendszer fejlesztését vállalták.
A projektek a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében valósultak meg, amelyet a Széchenyi 2020 program részeként az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap (ESZA) finanszírozott. A nyertes pályázatokról a magyar állam döntött.
A GINOP-pályázatok lebonyolításáért felelős hatóság a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság, amely 2024 óta a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium felügyelete alatt működik.
A költségvetési csalásért és az áfacsalásért a jelenlegi szabályozás szerint súlyos büntetéseket szabhat ki a bíróság, akár több év szabadságvesztést is. Az ügy ráadásul érzékenyen érintheti a magyar borászat és az agrárszektor hitelességét, különösen az európai uniós források jövőbeli elosztásának átláthatósága szempontjából.