A NAV új adategyeztetési eljárása februárban indul, és a vállalkozások számára kiemelten fontos, hogy időben reagáljanak, különben akár 300 ezer forintos bírságot is kaphatnak - írta meg a Portfolio.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke, Vágujhelyi Ferenc bejelentette, hogy az új ellenőrzési folyamat célja a csalárd adózók kiszűrése és az adatok átláthatóságának növelése. A revizorok eddig utólag tárták fel az eltérések okait, azonban mostantól az adózók kapják meg először a lehetőséget a hibák kijavítására. Az adategyeztetési eljárás lényege, hogy a NAV előzetesen értesíti az adózókat az eltérésekről, és csak akkor szab ki bírságot, ha az érintettek 15 napon belül nem reagálnak. A határidő elmulasztása akár 300 ezer forintos pénzbüntetést is eredményezhet, sőt, ellenőrzési eljárás is indulhat.
A hivatal egyre több valós idejű adathoz fér hozzá, így az adóhatóság pontosabban beazonosíthatja a kockázatos eseteket. Az adategyeztetés lehetőséget ad arra, hogy az adózók saját könyvelési rendszerükben korrigálják az esetleges eltéréseket. Az elnök szerint sok esetben adminisztrációs hibáról van szó, például egy elírt számlaszámról, míg máskor szándékos trükközés állhat a háttérben, például fiktív számlák után visszaigényelt áfa. Különösen akkor indokolt az egyeztetés, ha a NAV online rendszereiben (például online számla, pénztárgép, vámadatok) nagyobb áfaösszeg jelenik meg, mint amit a vállalkozó bevallott.
A kampányszerű adategyeztetések már februárban elindulnak, és elsősorban az áfabevallások és az online számlaadatok közötti eltérésekre fókuszálnak.