Ismét felmerült az 5 forintos érme kivonásának lehetősége, miután Donald Trump amerikai elnök az egycentes érmék megszüntetésére utasította az amerikai pénzverdét. Az Egyesült Államokban az érme gyártási költsége meghaladta a névértékét, így gazdasági okokból döntöttek a kivezetése mellett. Magyarországon azonban a jegybank nem tervezi az 5 forintos megszüntetését – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) HVG-nek adott válaszaiból.
Miért nem vonják be az 5 forintost?
Az MNB monetáris tanácsa által meghatározott készpénzstratégia nem számol az érme kivonásával, az aktuális bankjegy- és érmecímlet-struktúra megtartása van érvényben. A jegybank szerint nincs olyan gazdasági vagy pénzforgalmi indok, amely szükségessé tenné a lépést.
A jegybank azzal érvel, hogy „az 5 forintosok forgalmi adatai stabil használatra utalnak”, és „nem merült fel olyan szempont, amely igényelné bármelyik címlet azonnali bevonását”. Az 5 forintos aránya a forgalomban lévő érmék között több mint egy évtizede stabilan 33 százalék körüli, így a forgalomból való eltűnés jelei sem mutatkoznak.
Mennyibe kerül az 5 forintos gyártása?
Az MNB üzleti titokra hivatkozva nem árulta el, hogy pontosan mennyibe kerül egy 5 forintos érme előállítása, azonban feltételezhető, hogy a költség meghaladja az érme névértékét.
Ezzel együtt a jegybank szerint a kivonás jelentős logisztikai és tárolási költségekkel járna, amely nem feltétlenül lenne gazdaságosabb megoldás a forgalomban tartásnál.
A 2024. december 31-i adatok szerint 863 millió darab 5 forintos érme van forgalomban, amelyek össztömege közel 3625 tonna. Az MNB szerint egy esetleges bevonás hatalmas logisztikai kihívást jelentene, hiszen az érmék több hónapon át tartó mozgatása és tárolása komoly költségeket róna az ellátási lánc szereplőire, így a kereskedelmi bankokra, a postára és a készpénzlogisztikai szolgáltatókra.