399.48 Ft

366.87 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Gazdaság

Dobrev Klára: „Hány családnak kell még tönkremennie a babaváró hitel miatt?”

10perc.hu
2025. 02. 11.
Főkép forrása: Dobrev Klára (facebook)
Dobrev Klára: „Hány családnak kell még tönkremennie a babaváró hitel miatt?”

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció politikusa élesen bírálta a kormány családtámogatási rendszerét, miután egy tragikus történetet mutatott be közösségi oldalán.

Egy fiatal özvegy, Mária történetén keresztül hívta fel a figyelmet arra, hogy a babaváró hitelt igénybe vevő családok milyen nehézségekkel szembesülnek, ha egyikük váratlanul elhunyt.

A politikus szerint sok család került reménytelen helyzetbe a hitel miatt

Dobrev posztjában arról írt, hogy sokan évekkel ezelőtt tele reménnyel és boldogsággal vágtak bele a babaváró hitelbe, ám életük azóta reménytelen küzdelemmé vált.

„Hányan vannak, akik évekkel ezelőtt tele reménnyel és boldogsággal belevágtak a babaváró hitelbe, de helyette az életük reménytelen és boldogtalan küszködéssé változott. Hány családnak kell még tönkre mennie a babaváró hitel miatt, mert a házastárs halála után semmilyen segítséget nem kapnak az államtól?!” – fogalmazott a politikus.

A tragikus történet: egyedül maradt gyermekével és az adóssággal

Dobrev a posztban és egy videóban is bemutatta Mária történetét, aki férje hirtelen halála után egyedül maradt kisfiával és a hiteltörlesztések terhével. A nő elmondása szerint teljesen magára hagyták, sem a bank, sem a kormányzat nem segített neki.

„Nekem most a gyerekem kérdéseire kellene válaszolnom, hogy miért nem jön le apa az égből? Hogy kell-e neki ott ruha? Hogy nem fázik-e ruha nélkül? Hogy lesz-e születésnapja? Hogy mikor lesz 41 éves az égben?” – mesélte megrendülten Mária.

A fiatal özvegy elmondta, hogy férje tavaly július 24-én hunyt el, mindössze 40 évesen. A család pénzügyeit korábban ő intézte, így Mária csak férje halála után szembesült azzal, hogy három hitelt – két jelzáloghitelt és egy babaváró hitelt – kell egyedül törlesztenie.

„Ilyenkor teljesen magára van hagyva az ember, senki sem jelentkezik. Én megmondom őszintén, hogy a pénzügyeinket nem én kezeltem a mi családunkban, ez a férjem tisztje volt... És akkor amikor ő elment, akkor szembesültem vele, hogy akkor ezt most nekem meg kell tanulni és fel kell térképezni konkrétan. De ez egy olyan sokk, hogy én tényleg napokig enni nem bírtam, aludni nem bírtam, és mégis, ugye mivel 24-ei a haláleset, tizedikével törleszteni kell.”

A nő elmondása szerint, miután kicsit összeszedte magát, írásban kérte a banktól a babaváró hitel méltányossági elengedését, de azt a válasz kapta, hogy erre jogszabályi lehetőség nincs. Kétségbeesésében november elején két különböző e-mail címen is megkereste a családügyi államtitkárt, ám azóta sem kapott választ.

„Megkerestem még a családokért felelős államtitkárt is e-mailben, két külön e-mail címen. Elmeséltem az e-mailben a történetünket, és kértem segítségét ebben az ügyben. Ez november elején volt, azóta nem kaptam arra választ.”

Politikai reakciók és a babaváró hitel problémái

A babaváró hitel egyike volt a kormány családtámogatási programjainak, amelynek célja az volt, hogy pénzügyi segítséget nyújtson a gyermekvállalás előtt álló pároknak. A konstrukció lényege, hogy ha a házaspár gyermeket vállal, akkor a hitelt részben vagy egészben elengedik. Azonban ha a család tragédiával szembesül, például az egyik szülő halála esetén, a hitel törlesztését ugyanúgy folytatni kell, függetlenül az özvegy anyagi helyzetétől.

Dobrev Klára és a Demokratikus Koalíció szerint ez az eset is bizonyítja, hogy a kormány családtámogatási rendszere igazságtalan és elégtelen. A politikus szerint elfogadhatatlan, hogy egy ilyen helyzetben sem a bank, sem az állam nem biztosít segítséget az özvegyen maradt szülőknek.

Mária története nem egyedi, és a politikai vita ismét felerősödött arról, hogy a babaváró hitel feltételeit szükséges-e módosítani annak érdekében, hogy a tragikus helyzetbe került családok ne maradjanak magukra. A kormány részéről azonban egyelőre nem érkezett hivatalos válasz a felvetett problémákra.


További cikkek