Az építőipar novemberi teljesítménye ismét csalódást keltett: a termelés volumene 2%-kal maradt el az októberi szinttől – számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Bár a visszaesés mérsékeltebb, mint az előző hónapban mért 4,6%-os emelkedés, hosszabb távon az ágazat teljesítménye továbbra sem mutat növekedést - írta a Portfolio.
Hatéves stagnálás és gyenge kilátások
A KSH adatai szerint a termelési volumen az egy évvel korábbi szinthez képest 1,7%-kal csökkent, és a hosszú távú trendek is stagnálást mutatnak. „Az utóbbi hat évben az építőipar összességében nem tudott növekedni”.
A gyenge teljesítmény mögött elsősorban a belső kereslet hiánya áll. Az állami megrendelések mértéke 2022 óta ezermilliárd forinttal csökkent, az uniós források beáramlása alacsony, és az újlakás-építés, valamint az irodapiac is visszaesést mutat. Mindeközben a külső kereslet is gyengül, ami az exportcélú beruházások csökkenéséhez vezetett.
Borús negyedik negyedéves kilátások
Az októberi eredmények ellenére a negyedik negyedév várhatóan gyenge teljesítményt hoz az építőipar számára.
„A negyedik negyedévben az építőiparnak az éves alapú GDP-növekedéshez enyhén negatív hozzájárulása lesz, negyedéves alapon pedig nagyjából semleges lehet az ágazat hatása a gazdasági növekedéshez.” - közölte a Portfolio.
A novemberben kötött új szerződések volumene drasztikusan, 51,1%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül az épületekre vonatkozó szerződések 34,9%-kal, az egyéb építmények építésére vonatkozók pedig 57%-kal csökkentek. Bár a visszaesés részben a bázishatásnak köszönhető, a teljes szerződésállomány is csökkenést mutat.
Kritikus időszak előtt
Az ágazat jövője szempontjából meghatározó lesz a tavaly év végi és az idei év eleji intenzív szerződéskötési időszak.
Az építőipar szereplői a belső és külső kereslet javulásában, valamint az állami beruházások élénkülésében bízhatnak, azonban a jelenlegi trendek alapján továbbra is nehéz időszak vár az ágazatra.
Korábban itt már beszámoltunk arról, hogy októberben fél százalékkal csökkent az építőipar termelése éves szinten.