Az intézmény 2025 szeptemberétől 18 szakot és posztgraduális képzést szüntet meg, köztük a magyar nyelv és irodalom, az irodalom- és kultúratudomány, a művészettörténet, a vallástudomány, a színháztudomány és a filozófia mesterszakokat, valamint a mozgóképkultúra- és médiaismeret, illetve a dráma- és színházismeret osztatlan tanárképzéseket - írta az Index. A Mérce és az Eduline információi szerint a döntés hátterében pénzügyi problémák állnak, amit az egyetem közleményben is megerősített.
Az egyetem közleménye
A KRE 2025. január 9-én kiadott közleményében az alábbiakat írta:
„A Károli Gáspár Református Egyetem alapítása óta folyamatosan fejlődő, egyre több új és népszerű képzést magáénak tudó, ezáltal a hazai ranglistákon mindenkor előkelő helyen számontartott egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény.”
A közlemény hangsúlyozza, hogy a hallgatók száma az elmúlt tíz évben másfélszeresére nőtt, meghaladva a 9000 főt, miközben az egyetem költségvetési bevételei nem tartottak lépést a növekvő kiadásokkal. Ezért az egyetem arra kényszerült, hogy átalakítsa képzési portfólióját, figyelembe véve a hallgatói érdeklődést és a fenntartói költségvetési lehetőségeket.
Milliárdos beruházások és megszorítások
Bár az intézmény pénzügyi gondokra hivatkozik, jelentős beruházások is zajlanak: az egyetem új ferencvárosi kampuszának generáltervezése 2,47 milliárd forintba kerül, míg a kivitelezés várható költsége akár 62,5 milliárd forint is lehet – írta meg az Építészfórum. Az új kampusz a Református Egyetemváros projekt részeként épül, amelyet nem az egyetem költségvetéséből finanszíroznak, de később az egyetem használatába kerül.
A megszűnő képzések és a hallgatók helyzete
A KRE közleménye szerint azok a hallgatók, akik már megkezdték tanulmányaikat a megszűnő szakokon, a jogszabályi előírásoknak megfelelően befejezhetik képzésüket az egyetemen. Ez összesen 291 főt érint, akik közül 127-en az idei tanévben végzős hallgatók.
Az egyetem egyeztetéseket folytat más egyetemekkel annak érdekében, hogy egyes megszűnő képzések továbbra is elérhetők legyenek más felsőoktatási intézményekben.
Új szakok a képzési portfólióban
Az egyetem közleménye szerint az átalakítás célja a képzési kínálat hallgatói igényekhez igazítása. Az új szakok között szerepel a keleti nyelv és kultúrák alapképzési szak koreai szakirány, a Pszichológiai Doktori Iskola képzése, valamint a rekreáció és életmód alapképzési szak. Mint írják:
„Az eddigi jelentkezések száma is azt bizonyítja, hogy az egyetemnek időről időre át kell tekintenie képzési palettáját és azt a hallgatói igényekhez kell alakítania.”