Ez az összeg annak ellenére halmozódott fel, hogy idén már történt egy több mint 100 milliárd forintos adósságrendezés. A kórházak helyzete kritikus: a következő hetekben ugyan 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, de ez az összeg csak a tartozások kevesebb mint egyharmadának fedezésére elegendő - írta az Infostart.
A nagyobb léptékű adósságrendezés csak január-február környékén várható, azonban a pontos időpont, a feltételek és a fedezet továbbra is kérdéses. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az Inforádiónak elmondta, hogy az egészségügyi intézményrendszer alulfinanszírozott, mivel a kórházak kevesebb pénzt kapnak a költségvetésből, mint amennyibe a gyógyító tevékenységük kerül.
„2023-ban durvult el a helyzet” – mondta Rásky, kiemelve, hogy az energiaárrobbanás és az infláció drasztikusan növelte az intézmények kiadásait. A megnövekedett költségek miatt sok cég, amely az egészségügyi szektort kiszolgálja, már csak egy-két hónapos tartalékkal működik, emiatt egyesek arra kényszerültek, hogy értékesítsék vállalkozásaikat vagy felfüggesszék több évtizedes tevékenységüket.
A szakértők szerint az egészségügyi intézmények folyamatosan növekvő tartozásai és az alulfinanszírozottság hosszú távon a betegellátás minőségét is veszélyeztethetik. Az intézményrendszer fenntartása érdekében sürgős és átfogó pénzügyi rendezésre lenne szükség, amely nemcsak a jelenlegi tartozásokat, hanem a folyamatos alulfinanszírozottság problémáját is kezeli.