A kabinet nem támogatja az Európai Bizottság által felkért szakértők szigorítási javaslatait, és nem látja indokoltnak a nyugdíjkorhatár vagy a 13. havi nyugdíj rendszerének módosítását - írta a Portfolio.
„A nyugdíjrendszerbe való beavatkozás az elkövetkezendő évtizedben nem indokolt” – olvasható a jelentésben. A kormány ígéretet tett a nyugdíjak értékállóságának garantálására és a 13. havi nyugdíj kifizetésére, valamint megerősítette, hogy nem tervez változtatást a Nők40 programban, amely lehetővé teszi a nők számára, hogy 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonuljanak.
A magyar nyugdíjrendszerről készült OECD-jelentés, amely 2024 júliusában jelent meg, számos fenntarthatósági kérdést vetett fel. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) elemzése szerint hosszú távon szükséges lenne, hogy a nyugdíjkorhatár és a Nők40 feltételei alkalmazkodjanak a várható élettartam növekedéséhez. Az OECD szakértői javasolták a jogosultsági idő fokozatos emelését, és életkori korlátozások bevezetését is fontolóra vették, amelyek szerint például 60 év alatt nem lehetne igénybe venni a Nők40 nyugdíjat.
Simonovits András közgazdász elemzésében rámutatott, hogy a jelentés „bátran levágná a mai nyugdíjpolitika szent teheneit: a Nők40-et, a merev korhatárt és a korlátozatlan 13. havi nyugdíjat.” Farkas András, a NyugdíjGuru alapítója szintén úgy vélte, hogy a 13. havi nyugdíj kifizetésének szigorítása és a Nők40 reformja enyhíthetné a finanszírozási terheket. Ugyanakkor hozzátette, hogy „a kormányzat számára nagy politikai kockázattal járna” ezeknek a juttatásoknak a szigorítása, így a változtatások „2026 előtt biztosan” nem várhatók.
A jelentés alapján a kormány álláspontja egyértelmű: a nyugdíjkorhatár nem emelkedik, és a Nők40 program, valamint a 13. havi nyugdíj a következő évtizedben változatlan formában maradnak fenn.