Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Gazdaság

Dráma visszaesést mutatnak a legfrisebb GDP-adatok

10perc.hu
2024. 10. 30.
Dráma visszaesést mutatnak a legfrisebb GDP-adatok

A legfrissebb GDP-adatok drámai visszaesést mutatnak a magyar gazdaság teljesítményében.

A legfrissebb GDP-adatok alapján a magyar gazdaság nemcsak stagnált, hanem visszaesett, ezzel pedig technikai recesszióba kerültünk. A Központi Statisztikai Hivatal közzétett számai az előző évhez képest 0,8%-os csökkenést mutatnak, miközben a nyári hónapokhoz viszonyítva is 0,7%-os visszaesés történt. Ezen eredmények az előzetes várakozásoknál is rosszabbul alakultak, és azt jelzik, hogy másfél év után visszazuhantunk a recesszióba - közölte a hvg.

A magyar gazdaság gyengélkedését a szakértők már előre jelezték, de a Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli jelentése még a legpesszimistább elemzők várakozásait is alulmúlta. Portfolio elemzői konszenzusa például 0 és 0,8% közötti növekedést valószínűsített, ám a valóság drámaian eltért ettől. Az idei harmadik negyedévben a nyers adat szerint 0,8, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva pedig 0,7%-kal csökkent a GDP a tavaly ilyenkorihoz képest. A gazdaság teljesítménye az április-június közötti időszakhoz viszonyítva is 0,7%-kal csökkent, ami szintén váratlan visszaesésnek számít.

A technikai recesszió azt jelenti, hogy két egymást követő negyedévben is csökken a gazdaság teljesítménye az előző három hónaphoz képest, míg a recesszió esetén a GDP kisebb az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az utolsó ilyen esemény óta, amikor 1995-ben a jelenlegi módszertan szerint elkezdtek számolni, hat alkalommal fordult elő, hogy a gazdaság ilyen mélységbe süllyedt.

A kormány az idei évre 4%-os növekedést tervezett, de ez a célkitűzés már akkor is irreálisnak tűnt. Azóta a növekedési ígéretet többször is csökkentették, legutóbb 1,5%-ra. Az első három negyedév eddigi teljesítménye 0,7%-kal jobb, mint 2023 január-szeptemberében, de a következő hónapokban jelentős javulásra lenne szükség ahhoz, hogy a kormány céljait elérhessük.

A gazdaság elemzésekor külön figyelmet érdemel a szolgáltató szektor teljesítménye. E szektor hozzáadott értéke már az előző negyedévben is növekedett, köszönhetően a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás szárnyalásának. Júliusban, augusztusban és szeptemberben egyaránt növekedtek a vendégéjszakák száma: 2%, 3,6% és 1,1%-kal. Ezen adatok alapján úgy tűnt, hogy van remény a gazdaság felpörgésére, főként, ha a kormány az emberek vásárlási kedvére alapozva szeretné fellendíteni a gazdaságot.

Sajnos azonban a kiskereskedelem teljesítménye is vegyes képet mutatott. A kiskereskedelmi forgalom eddig gyenge volt, de a nyári hónapokban 2,5%-os és 4,1%-os növekedés is megfigyelhető volt. A kormány abban reménykedik, hogy a vásárlások növekedése a gazdasági helyzet javulásához vezethet, ám a KSH egyelőre csak annyit közölt, hogy a szolgáltatások valóban jobban teljesítettek, mint a többi szektor. Ezzel szemben az ipar teljesítménye a mélyrepülés folytatódásáról tanúskodik. A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint az ipar júliusban 6,4%-kal, augusztusban pedig 4,1%-kal volt gyengébb a tavalyihoz képest. 2023 eddigi hónapjaiban mindössze egyetlen alkalom volt (február), amikor az ipar jobban teljesített, mint az előző év hasonló időszakában.

A kedvezőtlen időjárás is hozzájárult a gazdasági helyzet romlásához. A júliusi csapadék mennyisége mindössze 22,2 milliméter, augusztusban pedig 25 milliméter volt, míg egy átlagos évben ezek a számok 71,9 milliméter és 59,5 milliméter szoktak lenni. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Inflációs jelentésében jelezte, hogy az aszály és a forróság a legjobb forgatókönyv esetén is 0,4%-kal, a legrosszabb esetben pedig 0,9%-kal csökkenthette a GDP növekedést.

A kormány már lassan elengedi a 2024-es növekedési ígéreteit, a 2023-as recessziós évhez képest minimális pluszra számítanak. Az új célkitűzés 2025-re 3-6%-os GDP-növekedés, amely az alacsony 2023-as adatokhoz viszonyítva tűnhet reálisnak, hiszen jövőre a nem túl fényes 2024-es évhez képest kell majd viszonyítani a számokat. Az MNB 1-1,8%-os, míg az IMF 1,5%-os növekedést valószínűsít erre az évre, a következő évben pedig 2,9%-os növekedést. A gazdasági szakértők véleménye szerint azonban a kormány számára minimális mozgástere marad, ha a következő évben választási készülődés részeként szeretne osztogatni, mivel csak kisebb hangulatjavító intézkedések férhetnek bele.

Hirdetés

További cikkek