A döntés előzménye, hogy a parlamentben többségben lévő ellenzéki Demokrata Párt eljárást indított egy magas rangú ügyész ellen, valamint elutasította a költségvetési törvényt – írta a Reuters. Ez az első alkalom 1980 óta, hogy Dél-Koreában hadiállapotot vezetnek be - számolt be róla a Telex.
Az elnöki bejelentést követően a védelmi miniszter tanácskozásra hívta a hadsereg parancsnokait, és a katonai készültség magas szintjét rendelte el – jelentette a dél-koreai sajtó. A BBC információi szerint a dél-koreai hadsereg felfüggesztette a parlamenti munkát, a képviselőknek pedig megtiltották, hogy belépjenek az épületbe, amelyet rendőrök vettek körbe. A dél-koreai törvények szerint a hadiállapotot meg kell szüntetni, ha a képviselők többsége azt megszavazza.
Ellenzéki tiltakozás és politikai reakciók
Han Donghun, a kormányzó Polgári Erő Pártjának elnöke hibásnak nevezte a hadiállapot bevezetését, és közölte, hogy „az emberekkel összefogásban megállítják az elnököt” – írta a Korea Herald. Az ellenzéki Demokrata Párt alkotmányellenesnek nevezte az elnök döntését, és arra szólította fel az embereket, hogy gyűljenek össze a parlament épületénél.
Jun Szogjol szerint a lépés célja „az Észak-Korea barát erők eltörlése”, valamint az „alkotmányos szabadság védelme”. Az elnök hozzátette, hogy a hadiállapot „néhány kényelmetlenséget fog okozni a jó polgárok életében,” de igyekeznek ezeket minimálisra csökkenteni. Azt ugyanakkor nem részletezte, milyen konkrét intézkedésekkel jár a döntés.
Zavartság és pánik a lakosság körében
Szöul utcáin egyelőre nem tapasztalható katonai jelenlét, de a helyiek értetlenül állnak a döntés előtt – írta a BBC. „Az utcák teljesen normálisnak tűnnek” – mondta John Nilsson-Wright, a Cambridge Egyetem docense. A Korea Herald szerint az emberek nem értik, miért volt szükség a hadiállapot kihirdetésére, és hogyan befolyásolja mindennapi életüket. Gyakori kérdés a közösségi médiában: „Holnap menjek-e dolgozni?”
Az Al-Dzsazíra tudósítója, Eunice Kim úgy fogalmazott, hogy „sokkban vagyunk a fejleményektől”, és mindenki azt próbálja kideríteni, mit jelent ez a mindennapi életre nézve.
Nemzetközi reakciók és pénzügyi hatások
A hadiállapot hírére zuhanni kezdett a dél-koreai valuta és a részvénypiac értéke, ahogy a befektetők pánikba estek – írta a Herald. Az Egyesült Államok, amely több mint 28 ezer katonát állomásoztat Dél-Korea és Észak-Korea határán, egyelőre nem reagált. A helyi amerikai katonai parancsnokság szóvivője nem kommentálta az eseményeket – írta a Reuters.