A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentése szerint Magyarországon nőtt a gyermekes családok adóterhe 2023-ban, míg a gyerektelenek esetében nem változott.
A 2024-es Taxing Wages jelentés alapján Magyarországon nem változott az adóék mértéke az egyedülálló, átlagbért kereső, gyerektelen munkavállalók számára. Azonban a gyermekes háztartások minden kategóriájában nőtt az adóterhelés 2023-ban az előző évhez képest - közölte a Portfolio.hu.
Az adóék mértéke Magyarországon:
- A tagországok összehasonlításánál leggyakrabban hivatkozott kategóriában, vagyis a gyerek nélküli, egyedülálló, átlagbért kereső munkavállaló esetében Magyarországon tavaly az adóék 41,2%-ot tett ki, ami a 12. legmagasabb rátának felelt meg a 38 OECD tagország között.
- A 41,2%-os tavalyi hazai ráta a visegrádi országok mutatóival összehasonlítva nem tűnik kiugrónak, egyedül Lengyelország lóg ki a sorból a jóval alacsonyabb 34,3%-os adatával.
- Az OECD tagállamai között tavaly Belgiumban rakódott a legnagyobb mértékű (52,7%) állami elvonás a munkaerőköltségre, és további négy tagországban (Németország, Ausztria, Franciaország és Olaszország) is meghaladta a 45%-ot a ráta.
- Az adóék mértéke Magyarországon nemcsak az egyedülálló, gyermektelen, átlagbért kereső dolgozók esetében volt tavaly 41,2%, hanem az összes gyermektelen háztartási kategóriában.
- A többi kategóriában (amelyek mind gyermekes háztartások) azonban már történt változás: minden esetben nőtt az adóék mértéke a 2022-es szituációhoz képest.
A növekedés okai:
Az OECD jelentése megjegyzi, hogy a tagállamok közül egyedül Magyarországon nem történt tavaly változás a személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítási járulékok terén. Ez azt jelenti, hogy az adóék mértékében – bizonyos háztartási kategóriákban – bekövetkező változás kizárólag az átlagkereset változásához köthető. Ezzel kapcsolatban elmondható, hogy 2023-ban a reálbérek az OECD adatai szerint 3%-kal csökkentek hazánkban.