Az Európai Parlament jóváhagyta az uniós költségvetési szabályok frissítését, melynek célja, hogy a tagállamok könnyebben elérjék a fenntartható gazdasági növekedést. A fókuszban a beruházások ösztönzése, a hitelesség megőrzése, a hiány- és adósságcsökkentés, valamint a párbeszéd és a felelősségvállalás javítása áll - közölte a portfolio.hu.
A legfontosabb változások:
- Az EU nehezebben indíthat eljárásért túlzott hiány miatt, ha a beruházások a gazdaság ellenállóképességét növelik.
- A túlzott adóssággal rendelkező országoknak évente átlagosan 1%-kal kell csökkenteniük adósságukat a GDP arányában.
- A hiány nem lehet 3% felett, a cél a 3 éven belüli elérése. Bizonyos mentességek érvényesek a védelmi beruházásokra és a gazdasági ellenállóképességet növelő fejlesztésekre.
- A tagállamok 3 plusz évet kapnak a célok eléréséhez, egyeztethetnek az Európai Bizottsággal, a nemzeti független költségvetési intézmények pedig nagyobb szerepet kapnak.
Magyarországon a GDP-arányos államadósság 73,5%-os volt 2023 végén. A 2023-as hiány 6,7%-os, ami bőven meghaladja a 3%-os célszintet. A kormány 4,5%-os hiányt tervez 2024-re. Ez azonban még mindig magasabb az Európai Parlament által előírtnál, ezért nagy eséllyel elindul a túlzottdeficit-eljárás Magyarországgal szemben is.
A tagállamoknak 2024. szeptember 20-ig kell benyújtaniuk első nemzeti terveiket. A cél a kiemelt területeken történő beruházások ösztönzése, a személyre szabottabb megközelítés, a szociális szempontok figyelembevétele.