A 600 megawatt beépített kapacitású létesítmény 6 órás folyamatos energiatermelést biztosít majd.
A Sajóivánka és Markaz község szomszédságában próbafúrásokkal kezdődik a szivattyús energiatároló építése. A medencék vízfelszínének egy részét úszó napelemtáblákkal fedik le, melyek energiát termelnek és mérsékelik a víz párolgását is - írja az economx.hu.
Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár kiemelte, hogy a szivattyús energiatárolás Európa-szerte elterjedt, Magyarországon viszont újdonságnak számít.
A technológia lényege, hogy két eltérő magasságban elhelyezkedő víztározó között szivattyú segítségével mozgatják a vizet. Olcsó áram esetén felpumpálják, drága áram esetén leengedik, így tárolva a villamos energiát.
Jelenleg a hazai villamosenergia-ellátás nukleáris és napelemes forrásból származik, de szükség van kiegyenlítő energiára a napsütésmentes időszakokban. A próbafúrások célja, hogy geológiai szempontból felmérjék a területek alkalmasságát a létesítmény megépítésére.
Steiner Attila hangsúlyozta a technológia egyszerűségét:
"Két víztározóra, egy szivattyús csővezetékre és egy turbinára van szükség a villamosenergia-termeléshez."
Az erőmű 5-600 megawattnyi kapacitással fog rendelkezni, ami egy paksi blokknyi energiatárolást tesz lehetővé. Optimális esetben 6 órán keresztüli energiatermelést biztosít majd.
A szivattyús technológia előnye az akkumulátoros tárolókkal szemben a nagyobb kapacitás és a hosszabb üzemidő. A létesítmény megépítése 5-10 évet is igénybe vehet, így reálisan 2025-2026-ban kezdődhet meg az építkezés.