A jelenlegi egészségügyi helyzetben is nőtt tavaly az önkéntes pénztári adókedvezményt igénybe vevők száma. Négy év alatt, 2019-re a duplájára, 43 milliárd forintra nőtt az önkéntes pénztári adókedvezmények összege, a kedvezményezettek száma 300 ezerrel, 910 ezerre emelkedett. A kedvezmény igénybevétele és kezelésének módja is az öngondoskodást segíti.
Az adóból visszajáró összeget az adóhivatal közvetlenül a pénztárnak utalja, ezzel is nő az időskori megtakarítás összege. Az adóhivatal által elkészített szja-bevallás a pénztár számlaszámát is tartalmazza. Mindössze a két vagy több pénztárba befizető magánszemélynek kell kiválasztania azt, hogy melyik pénztárba utalja át a hivatal a visszajáró adó összegét. A tervezet jóváhagyását, kiegészítését követő 30 napon belül az adókedvezmény összegét át is utalja az adóhivatal az önkéntes pénztári számlákra.
Alapvetően három nyugdíj célú megtakarítás létezik: a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár. Az ezekbe történő befizetés után igénybe vehető kedvezmény a befizetés 20 százaléka, de évente nem haladhatja meg az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárnál a 150 ezer forintot, a NYESZ-nél a 100 ezer forintot – illetőleg 130 ezret, ha a magánszemély 2020. január 1. előtt töltötte be a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt –, a nyugdíjbiztosítási szerződésnél a 130 ezer forintot. Akinek több nyugdíj célú megtakarítása is van, az adókedvezmény éves korlátja együttesen 280 ezer forint.