A pszichológiában bár nem létezik egyetlen, egységes definíció, közös nevezője, hogy a kedvezőtlen körülmények ellenére pozitív eredmény születik, legyen szó lelki állapotról, működésről vagy fejlődésről.
Mi az a reziliencia?
A „reziliencia” szó eredete a latin re-salire („visszaugrani”) szóból ered, utalva arra, hogy az ellenálló elem – legyen az személy, közösség vagy rendszer – rugalmasan reagál az igénybevételre: nem törik össze, hanem visszanyeri eredeti formáját. Röviden a reziliencia jelentése: lelki ellenállóképesség
A pszichológiában ez nem pusztán rugalmasság: fontos tényező, hogy adversitás (külső kihívás, veszteség vagy trauma) ellenére is fennmaradjon vagy visszaálljon egy normális, vagy akár új, erősebb egyensúlyi pont – tehát működik a stresszorok elleni védelem és a felépülés dinamikája
Miben segíthet?
1. Megküzdés súlyos stresszel vagy traumával
A reziliencia csökkenti a trauma hatásait, mérsékli a sérülékenységet, ezzel segít megelőzni, hogy krízishelyzetek mentális zavarokhoz vezessenek
2. Adaptív működés a kihívások közepette
Nemcsak visszatérés a normális állapotba, hanem aktív alkalmazkodás a változásokhoz – azaz sikeres funkcionalitás fenntartása krízis közben is
3. Személyes fejlődés
Néha még előnyös kimenetele is lehet a stressznek: a nehézségek „megedzhetnek”, fejlődést indíthatnak el, mint például érettebb érzelmi világ vagy megerősödött önbizalom
A reziliencia kulcselemei – mitől lesz valaki reziliens?
A reziliencia hátterében több tényező áll össze komplex rendszerré – biológiai adottságok, környezeti hatások és tanult készségek együttese. Bár genetikai és környezeti háttér befolyásolja az alapokat, a fejleszthető összetevők azok, amelyekre tudatosan hatni tudunk:
-
Önismeret és önértékelés: Tudatosan ismered saját erősségeidet és határaidat, képes vagy reálisan látni magadat.
-
Énhatékonyság: Hiszel abban, hogy képes vagy irányítani életed kihívásait.
-
Érzelemszabályozás: Képes vagy felismerni, megélni és kezelni érzéseidet tudatosan.
-
Optimista életszemlélet: A pozitív gondolkodás nem naivitás, hanem nyitottság a lehetőségek felé.
-
Rugalmas gondolkodás: Elfogadod a változást, könnyedén alkalmazkodsz a körülményekhez.
-
Kommunikációs készség és támogatói háló: Kapcsolatokat építesz, körülötted támogató környezet áll rendelkezésre.
Ez az egyéni képességek rendszere erősíthető – támogató környezet, tudatos tréningek, akár szakember bevonása is segíthet.
Fejleszthető reziliencia – gyakorlati technikák
1. Mindfulness (tudatos jelenlét)
A légzésfigyelés, tudatos jelenlét segít, hogy ne sodorjanak el az érzelmek, jelen maradjunk a pillanatban, fókuszáltabbak legyünk a feladatokra vagy beszélgetésekre.
2. Pozitív pszichológiai gyakorlatok
Tudatosan fókuszálni a jó élményekre, hálanapló vezetése vagy kis sikerek ünneplése erősíti az optimizmust és a motivációt.
3. Problémamegoldó attitűd
Krízis esetén nem panaszkodunk – hanem megoldásokat keresünk. Ez segít kontrollt nyerni az események felett és cselekvésre ösztönöz.
4. Elfogadás és felelősségvállalás
A változtathatatlan helyzetek elfogadása felszabadító: nem küzdünk hiába. A saját szerep vállalása segíti a tudatos kiberálkodást a sebek begyógyításában.
5. Támogató kapcsolatok építése
Szociális háló kiépítése – kommunikáció és mások segítése révén – tartós támaszt nyújt, mintegy védőháló működik ilyenkor.