A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány tavaly több mint 34 ezer alkalommal segített fiatalokon, akik lelkileg nehéz helyzetekkel küzdöttek. A 2024-es beszámoló alapján a megkeresések közül több mint 6 ezer esetben félelem és szorongás volt a fő probléma, míg több mint 1000 esetben érzelmi bántalmazásról számoltak be, ami sokszor fizikai erőszakkal is társult.
A fiatalok mentális egészsége romlott az utóbbi években: a önsértéssel kapcsolatos megkeresések száma ötszörösére nőtt, és naponta átlagosan 5 öngyilkossági gondolat is felmerült. Több mint 8 ezer fiatal keresett segítséget súlyos mentális problémákkal, és naponta 3 olyan megkeresés is érkezett, akik már diagnózist kaptak, de úgy érzik, nem kapnak elegendő lelki támogatást az egészségügyi ellátásban.
Az alapítvány szerint a megkeresések száma között online bántalmazás és fizikai bántalmazás is szerepel, emellett a szexuális bántalmazás problémája továbbra is jelentős, hiszen átlagosan minden napra jut egy ilyen bejelentés.
Az UNICEF kutatásai is megerősítik, hogy Magyarországon egyre több gyerek szenved mentális zűrzavarral, hiszen egy 2022-es kutatás szerint ötből egy gyermek érintett. Az iskolapszichológusok tapasztalatai alapján a diákok többsége depresszióval és önsértéssel keres segítséget. Az alapítvány és a kutatások adatai rávilágítanak, hogy a pszichés problémák és bántalmazás súlyosan befolyásolják a fiatalok életét - derül ki a Telex cikkéből.