A mai rohanó világban sokan igyekeznek minél több időt spórolni, gyakran az alvás rovására. Bár az alváshiány veszélyeit széles körben ismerjük, sokan mégis hajlamosak figyelmen kívül hagyni a következményeit. A krónikus alváshiány hatásai között szerepelnek a gyakori hangulatingadozások, a kognitív károsodás és számos más egészségügyi probléma. Egy új kutatás azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy már egyetlen éjszaka alvásmegvonás is komoly hatással lehet az immunrendszer működésére, ami hozzájárulhat számos betegség, így az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásához – írja a Science Alert.
A kuvaiti Dasman Diabetes Institute szakemberei azt állítják, hogy bár már sok bizonyíték van arra, hogy az alváshiány milyen káros hatásokkal bír, még mindig keveset tudunk a pontos mechanizmusok hátteréről. A kutatók most arra koncentráltak, hogy megértsék az alváshiány hatásait a keringő immunsejtekre, különösen a monicitákra, és azt, hogy ezek hogyan kapcsolódnak a gyulladásos folyamatokhoz. A monociták a fehérvérsejtek egy speciális típusa, amelyek alapvető szerepet játszanak a szervezet védelmi reakcióiban. Ezek a sejtek három csoportra oszthatók: klasszikus, nem klasszikus és átmeneti típusúak. A nem klasszikus monociták az érrendszerben és a szövetekben találhatók, és gyulladásos jelekkel szabályozzák az immunválaszt.
A Journal of Immunology szaklapban megjelent kutatás 276 egészséges felnőttet vizsgált, akik különböző testtömegindexszel (BMI) rendelkeztek. A kutatók azt találták, hogy az elhízott résztvevők alvásminősége lényegesen rosszabb volt, mint a soványabb alanyoké, és a gyulladásos markerek szintje is magasabb volt a szervezetükben. A vizsgálatok szerint a gyulladásos válaszok növekedtek azoknál a résztvevőknél, akik nem klasszikus monocitákban gazdagabbak voltak, és ezek a szintemelkedések szoros összefüggést mutattak a rosszabb alvásminőséggel - tette hozzá a 24.hu.
A kutatók további kísérleteket is végeztek annak érdekében, hogy jobban megértsék az alváshiány hatásait. Egy második vizsgálatban 5 egészséges, sovány felnőtt vérmintáját vették egy 24 órás alvásmegvonásos időszak után, majd később, miután kipihentek, ismét vettek tőlük mintát. Az eredmények azt mutatták, hogy már egyetlen éjszaka alvásmegvonás is növelheti a monociták számát a vérben, ami gyulladást okozhat. A kutatás arra figyelmeztet, hogy az alvásminőség romlása és a gyulladásos reakciók közvetlen hatással lehetnek a hosszú távú egészségi állapotra.