399.48 Ft

366.87 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Életmód

Az idei január volt a legmelegebb a Föld történetében

10perc.hu
2025. 02. 08.
Az idei január volt a legmelegebb a Föld történetében

2025 januárja a Föld történetében a legmelegebb hónap volt, megszakítva minden korábbi rekordot.

2025 januárja minden idők legmelegebb januárja volt, a Copernicus Európai Obszervatórium mérései alapján. A januári rekordhőmérséklet 1,75 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet, ami még inkább kiemeli a globális felmelegedés hatásait. Samantha Burgess, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) igazgatóhelyettese úgy nyilatkozott: „2025 januárja egy újabb meglepő hónap, amely folytatja az elmúlt két évben megfigyelt rekordhőmérsékleteket, annak ellenére, hogy a trópusi Csendes-óceánon La Niña-állapotok alakultak ki.” Az ilyen szélsőséges időjárási események rávilágítanak a klímaváltozás globális hatásaira, amelyeket a fosszilis tüzelőanyagok túlzott használata, különösen a szén, az olaj és a földgáz égetése okozott - elemezte a Telex.

A tudósok korábban azt várták, hogy a La Niña jelenség ideiglenesen mérsékelni fogja a globális felmelegedést, de az eredmények más irányba mutatnak. Julien Nicolas, a Copernicus klímakutatója elmondta: „Nem látjuk azt a lehűlő hatást, vagy legalábbis átmeneti fékezést a globális hőmérsékleten, mint amire számítottunk.” Az idei januári hőmérséklet a második legmagasabb az óceánok felszínén, és csak a 2024-es januárban mért abszolút rekordot nem érte el. Az óceánok hőmérséklete szoros kapcsolatban áll a globális éghajlatváltozással, mivel a Föld több mint 70%-át borítják, és elsődlegesen szabályozzák az éghajlatot.

A januári rekordhőmérséklet és az Északi-sarkvidéken tapasztalt szokatlan meleg következményeként a tengeri jég kiterjedése a legalacsonyabb januári szintre csökkent, és szoros kapcsolatban áll a 2018-as év adataival. A globális hőmérséklet emelkedése hosszú távon aszályokhoz, hőhullámokhoz és súlyos árvizekhez vezethet, és erőteljes hatással lesz a bolygó ökoszisztémáira és gazdaságára.

A rekordhőmérséklet meghaladja a +1,5 Celsius-fokos határértéket, amely a 2015-ös párizsi klímamegállapodás legambiciózusabb célkitűzése volt. Az IPCC becslése szerint a globális átlaghőmérséklet 2030 és 2035 között elérheti a +1,5 Celsius-fokos határt, ha a jelenlegi üvegházhatású gázok kibocsátása nem csökken.




További cikkek