Évről évre visszatérően tapasztaljuk, hogy a fűtési szezonban jelentősen megnő a települések levegőjében a légszennyező anyagok koncentrációja, főként azért, mert sokan égetéssel próbálnak megszabadulni a különféle hulladékanyagoktól. Pedig ma már léteznek olyan égés nélküli technikák, amelyek révén felelős módon, ártalmas égéstermékek képződése nélkül lehet feldolgozni a ház körül képződő hulladékokat.
Szén-dioxid, szén-monoxid, nitrogén-oxid – ilyen és más káros égéstermékek keletkezhetnek, ha a műanyaghulladéktól a szelektív gyűjtő helyett a kazánban próbálunk megszabadulni.
- A szén-dioxid magas koncentrációban, rosszul szellőző helyeken légzési problémákat, légszomjat, émelygést, fejfájást okozhat.
- A szén-monoxid megakadályozza az oxigén szállítását a vérben, ami oxigénhiányt okoz a szövetekben – ez szédüléssel, fejfájással, fáradtsággal, zavartsággal jár, de hosszú távon a központi idegrendszer és a szív- és érrendszer károsodásához is vezethet.
- A nitrogén-oxid a légutakat irritálva köhögést, nehézlégzést, torokfájást okoz, növelheti az asztmás rohamok gyakoriságát, valamint a szív- és érrendszeri panaszok kockázatát is.
Márpedig az említett anyagok olykor kifejezetten magasan vannak jelen a fűtési időszakban a települések, illetve az érintett otthonok levegőjében.
Ahogyan az említett példák is jelzik, a gondot az égés, illetve az annak során képződő, egészségügyi kockázatot okozó égéstermékek sora jelenti. Hasonló a helyzet a dohányzás esetében is.
Hogy csak egyetlen konkrét példát említsünk: a cigarettázók, illetve a velük egy helyiségben tartózkodók által kilélegzett levegőben kimutathatóan megnő a szén-monoxid koncentrációja, ami egészségügyi kockázatot jelenthet.
Egy cigarettázó felnőtt esetében a kilélegzett levegő szén-monoxid-koncentrációja akár az ötszörösére is nőhet egy nemdohányzóhoz képest, míg a füstmentes megoldásokat használóknál nincs ilyen szignifikáns növekedés.
Azon felnőtt dohányosoknál, akik nem szoknak le és a cigaretta helyett kizárólagosan füstmentes alternatívát választanak, mivel nincs égés, alacsonyabb mértékben vannak kitéve bizonyos káros vegyi anyagoknak, így különösen a szén-monoxidnak, mint azok, akik néha cigiznek a füstmentes alternatívák mellett.
Tény ugyanakkor, hogy bár a káros anyagoknak való kitettség szintje esetükben is csökkent, még mindig magasabb, mint azoknál, akik teljesen átváltottak a cigarettáról a füstmentes alternatívára.
Természetesen a füstmentes technológiák használata sem kockázatmentes:
- Minden dohány és nikotintermék fogyasztásával járnak kockázatok,
- A legnagyobb egészségügyi előnyök akkor érhetőek el, ha valaki teljesen felhagy a dohányzással.
Azt viszont meggyőzően mutatják az adatok, hogy azok esetében, akik cigarettát és hevítéses dohányterméket is használnak:
- A káros vegyi anyagoknak, például a szén-monoxidnak való kitettség potenciális csökkenése kisebb, mint a kizárólag hevítéses technológiákat használóknál.
- A párhuzamos használat nem jár a kockázatok ugyanakkora csökkenésével, mint a füstmentes alternatívákra való teljes átállás.
- A kockázatok legteljesebb csökkenése kizárólag a dohányzásról való teljes leszokás esetén valósulhat meg, ezért aki a leszokás mellett dönt, azt ebben támogatni szükséges.
Fontos megemlíteni azt is, hogy a nikotin, amely mind a cigarettában, mind a füstmentes technológiákban jelen van, függőséget okoz, és számos további negatív hatása ismert, így például megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást is.
Az egészségünk szempontjából a legjobb megoldás természetesen az, ha el sem kezdünk dohányozni.
Ha pedig már dohányzunk, akkor saját magunk és szeretteink érdekében, valamint a környezetünkért is azzal tesszük a legtöbbet, ha végleg leszokunk.
A leszokással ugyanis egyértelműen csökkenthető a dohányzáshoz kapcsolódó betegségek kialakulásának kockázata.
Már a leszokás első napjától kimutathatók a pozitív egészségügyi változások.
Amennyiben a cigarettázásról történő leszokás valamilyen okból nem történik meg, mindenképpen indokolt tájékozódni az ártalomcsökkentésről.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, amely a Philip Morris Magyarország Kft.hozzájárulásával készült.