Január harmadik hétfője, az úgynevezett Blue Monday, az év legszomorúbb napjaként van elterjedve. Bár sokan ezt a napot a depresszió csúcspontjaként említik, a pszichológusok szerint a Blue Monday inkább marketingfogás, mint tudományos alapú megállapítás. 2005-ben egy brit pszichológus, Cliff Arnall egy képlet segítségével számolta ki, hogy január 20-a, az év legdepressziósabb napja, de később kiderült, hogy ez a számítás egy utazási iroda reklámkampányát támogatta.
Órás M. Andrea pszichológus szerint nem lehet egyetlen napot megjelölni, mint a legszomorúbbat. „Hogyan lehet ez a világ legdepressziósabb napja, ha sokan olyan tájakon élnek, ahol mindig hideg van, vagy épp ellenkezőleg, mindig napos az idő?” – kérdezi. A szakértő szerint a depresszió és a szezonális affektív zavar sokkal inkább biológiai, pszichológiai és szociális tényezők összessége, mintsem hogy egy adott nap hatására kialakuljon. Azonban január valóban nehéz hónap lehet, mivel az ünnepek utáni anyagilag nehéz időszak és a magány érzése felerősödhet, és az évkezdés nem mindenki számára motiváló.
A szociális támogatás kulcsfontosságú, különösen azok számára, akik egyedül élnek. Órás M. Andrea szerint „Könnyebben vesszük a kihívásokat, ha valaki fogja a kezünket”, míg azok, akik egyedül élnek, gyakran érzelmi izoláltságot élnek meg. Az egyedüllét nem feltétlenül depresszióhoz vezet, de a motiváció csökkenését eredményezheti, ha nincs kivel megosztani vágyainkat.
A pszichológus javaslatai segíthetnek a lehangoltság enyhítésében. "Alakíts ki rutint az alvásra, az étkezésre, a munkára és az öngondoskodásra" - tanácsolja. Fontos, hogy tartsuk a kapcsolatot a barátainkkal és családtagjainkkal, és minőségi programokat szervezzünk. Emellett a környezetünk otthonossá tétele – például gyertyák, takarók és illatosítók használatával – is segíthet a relaxálásban. A mentális és fizikai jóllét érdekében fontos a mozgás és a pihenés is, valamint ha szükséges, kérjünk szakmai segítséget - jelent meg a Femina oldalán.