A Koreai Fejlett Tudományos és Technológiai Intézet (KAIST) tudósai új áttörést értek el a rákkezelésben. Olyan technológiát fejlesztettek ki, amely a vastagbélrák-sejteket normál sejtekké alakítja anélkül, hogy elpusztítaná őket. Az eredményeket az Advanced Science című tudományos lapban publikálták.
A jelenlegi rákterápiák jellemzően a tumorsejtek elpusztítására összpontosítanak, azonban ezek a kezelések gyakran nem teljesen hatékonyak, mivel a rákos sejtek rezisztenssé válhatnak, és az egészséges sejtek is károsodnak. A koreai kutatók más megközelítést alkalmaztak: céljuk az volt, hogy a rákos sejteket visszavezetve a normál sejtállapotba differenciálják, azaz olyan folyamatot idéznek elő, amelyben a tumorsejtek normális szövetekké alakulnak.
A kutatás során a tudósok a ráksejtek differenciálódását szabályozó génhálózat digitális másolatát hozták létre, és a szimulációk alapján olyan molekuláris kapcsolókat azonosítottak, amelyek képesek a vastagbélrák sejtjeit visszafordítani az egészséges állapotba. A kísérletek sikeresek voltak, és a kutatók szerint az eredmények új típusú rákterápiához vezethetnek, amely csökkentheti a kezelések mellékhatásait és a betegség kiújulásának esélyét.
Bár a kutatás a vastagbélrákra összpontosított, a szakemberek úgy vélik, hogy a módszer más daganatos betegségek kezelésében is alkalmazható lehet. Az áttörő eredmények minimálisra csökkenthetik a rákkezelések negatív hatásait, miközben hatékonyan küzdenek a betegség ellen - számolt be a fejleményekről a Hvg.