A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói egy innovatív, selyemszövet alapú hangszigetelő anyagot fejlesztettek ki, amely képes blokkolni a zajokat a környezetből. A szövet alig vastagabb az emberi hajszálnál, de különleges piezoelektromos szálainak köszönhetően hatékonyan csökkenti a zajt, akár függönyök vagy drapériák formájában. A piezoelektromos szálak "ellenrezgéssel" blokkolják az akusztikus rezgéseket, így megakadályozva, hogy a zaj áthatoljon a szöveten.
Ez az új technológia hasonló elven működik, mint a zajszűrő fejhallgatók: az anyag képes generálni olyan hanghullámokat, amelyek kioltják a nem kívánt zajokat. A kutatók kísérleteztek különböző beállításokkal, hogy a szövet még hatékonyabbá váljon a zajszigetelésben, és már most olyan anyagot hoztak létre, amely képes elnyomni a nagy terekben terjedő zajokat is.
A szövet alkalmazása nemcsak kényelmi szempontból fontos, hanem a mentális egészségre is pozitív hatással lehet, mivel csökkentheti a városi zajok által okozott stresszt és segíthet a produktivitás javításában. A kutatók tovább dolgoznak az anyag fejlesztésén, hogy még hatékonyabb legyen a több forrásból származó zajok kioltásában. Az innováció különösen fontos lehet a jövő városainak zajcsökkentési törekvéseiben, hiszen a krónikus zajhatás évente 48 ezer szívbetegség-esethez és 6,5 millió ember alvásának megzavarásához vezet Európában - közölte a Hvg.