Parák András pszichológus szerint ez a jelenség részben a szervezet természetes reakciója a környezeti változásokra. „A téli lehangoltság bizonyos mértékig a szervezetünk természetes válasza a változó külső körülményekre” – mondja a szakember - írta a Telex.
Miért alakul ki a téli depresszió?
A téli időszakban kevesebb a napfény, ami hatással van a szervezet cirkadián ritmusára. A kevés fény miatt csökken a szerotonin és melatonin szintje, ami fáradtságot és bágyadtságot okoz. „Az idő nagy részében a testünk és a pszichénk olyan állapotban van, mintha aludni, pihenni készülne” – magyarázza Parák András.
Ezt az állapotot súlyosbítják az önmagunkkal szemben támasztott irreális elvárások.
„Ugyanazt a hatékonyságot várjuk el magunktól ilyenkor is, mint amit nyáron, amikor a közérzetünk is jobb és az energiánk is több, és emiatt drasztikusan éljük meg nemcsak az időjárás változást és a sötétséget, de azt is, hogy kevesebbet tudunk teljesíteni. Miközben az egy irreális elvárás, hogy egy sportoló ugyanolyan gyorsan fussa le a távot egy nehéz hátizsákkal télen, kevesebb energiával, mint nyáron, amikor a legjobb formájában volt” - jegyezte meg a pszichológus.
Hogyan kezelhető a szezonális depresszió?
Parák András szerint a probléma kezelésében fontos szerepe van a mentalitásváltásnak. A skandináv országok lakói például a téli időszakot a lelassulás és a befelé fordulás időszakának tekintik. "Tudatosítják, hogy az évnek nem ez az a szakasza, amikor a leghatékonyabbak, nem is akarnak a nyári produktív énjükkel vagy teljesítményükkel versenyezni. Helyette egy kényelmes környezetet teremtenek maguknak, amikor van idő a bezárkózásra, a pihenésre, az olvasásra, a feltöltődésre."
Fényterápia és rutinok
A szakértő megemlíti a fényterápiát is, ami a téli depresszió kezelésében hatékony lehet. „A fényterápiás gépeknek olyan hatásuk van, mintha napsütéses időben töltenék időt a szabadban” – írta a Telex. Az Egyesült Államokban kapható ilyen lámpák ára 70 és 400 dollár között mozog.
A pszichológus szerint a rutinoknak is fontos szerepük van: „Iktassunk be közösségi eseményeket, járjunk el sportolni, ebédeljünk közösen.” Az ilyen tevékenységek segítenek megtörni a szezonális depresszió okozta negatív spirált.
A testmozgás szerepe
A Semmelweis Egyetem közleménye szerint Magyarországon évente körülbelül 700 ezer embert érint a depresszió, és a sport hatékony lehet a kezelésében. „A rendszeres fizikai aktivitás pozitívan hat a hangulatra, örömérzetet okoz, javítja a stressztűrő képességet, aktív szerepe van az érzelemszabályozásban, növeli az önértékelést, pihentetőbbé teszi az alvást, javulnak a tanulási és a memóriafunkciók is” – idézi a közlemény Kele Tímea klinikai szakpszichológust.
Apró lépések a mindennapokban
Parák András szerint érdemes kis lépésekkel küzdeni a téli lehangoltság ellen: Tervezzük meg, milyen új dolgokat szeretnénk kipróbálni, és építsük be őket a mindennapokba. Ez értelmet adhat a napjainknak, amikor a szezonális depresszió miatt céltalannak érezhetjük az életünket.
A szakértők szerint a szezonális depresszió nem feltétlenül bénítja meg az embereket, de a mentális egészségünk megőrzése érdekében fontos, hogy tudatosan keressük a feltöltődés lehetőségeit.