Dr. Biquan Luo, a LumosTech vezérigazgatója a New York Postnak elmondta, hogy az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk, ha megnézzük az időt - írta a Unilad.
„Az idő ellenőrzése növelheti a stresszt, és megnehezíti az elalvást. Emellett, ha a telefonunkon nézzük meg az órát, annak tartalma túlságosan stimuláló lehet, ami tovább akadályozza a pihenést és a visszaalvást” – figyelmeztetett az alvásszakértő.
Miért ártalmas a telefonozás?
Bár sokak számára csábító lehet, hogy egy kis TikTok görgetéssel üssék el az időt, Dr. Luo szerint ez kifejezetten rossz ötlet. A fények és az online tartalmak serkentő hatása ébren tartja az elmét, és még nehezebbé teszi az ellazulást.
A szakértő azt javasolja, hogy ha nem tudunk visszaaludni 10-15 percen belül, hagyjuk el az ágyat, és keressünk egy csendes, kényelmes helyet a lakásban, például egy kanapét.
Elfogadás és fókuszváltás
Dr. Fiona Barwick, a Stanford Egyetem Alvás- és Cirkadián Egészség Programjának igazgatója szintén hasznos tanácsokat osztott meg.
„Azon gondolkodni, hogy miért nem tudunk aludni, éberebbé és szorongóbbá teheti az elmét. Egy jobb megoldás az, ha elfogadjuk a helyzetet" - mondta a Self magazinnak adott interjújában.
Az ágyhoz kötött ébrenlét káros hatásai
Luis F. Buenaver, a John Hopkins Medicine szakértője szerint az is fontos, hogy ne maradjunk az ágyban, ha nem tudunk elaludni.
„Ez azt eredményezheti, hogy az agyunk és a testünk az ágyat az ébrenléttel társítja, nem pedig az alvással” – figyelmeztetett.
Az alvásminőség javítása érdekében érdemes egy másik szobában, egy kényelmes székben helyet foglalni, és ott eltölteni az időt, amíg újra álmosak leszünk.
Az éjszakai felébredés természetes jelenség lehet, de hogy gyorsabban visszataláljunk az álmokhoz, kerüljük a telefonozást, ne nézzük az időt, és ha szükséges, hagyjuk el az ágyat. Az alváskutatók szerint ezek a szokások hosszú távon javíthatják az alvásunk minőségét és az éjszakai pihenést.