A CNN-en publikált legújabb kutatás szerint a túl sok ülés, még akkor is, ha az ember sportol a szabadidejében, növelheti a szívbetegségek kockázatát. Dr. Ezim Ajufo, a Brigham and Women's Hospital kardiológusa, a tanulmány vezető szerzője hangsúlyozza:
„A kutatásunk hangsúlyozza a túlzott ülés elkerülésének fontosságát, függetlenül attól, hogy valaki fizikailag aktív-e”.
A kutatás 90 000 ember adatait elemezte, akik egy hétig viseltek aktivitásmérőt, majd később szív- és érrendszeri betegségeket diagnosztizáltak náluk. Az eredmények alapján 10,6 óránál több ülés már káros hatással lehet az egészségre, és hosszú távon szívbetegségekhez vezethet.
A kutatás megerősíti, hogy a mozgás hiánya fontos tényező a szív- és érrendszeri betegségek kockázatában, mivel az izmok szerepe a vércukor- és zsíranyagcsere szabályozásában alapvető. Dr. Keith Diaz, a Columbia Egyetem viselkedési orvostudományi professzora szerint a mozgás szünetek beiktatása segíthet enyhíteni a problémát. Míg a jó edzés nem képes teljes mértékben ellensúlyozni a hosszú ideig tartó ülés káros hatásait, az aktív életmód továbbra is fontos a szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez.
A kutatás a UK Biobank adataira épít, és bár nem bizonyítja a közvetlen ok-okozati összefüggést, arra figyelmeztet, hogy a túl sok ülés hosszú távon káros hatással lehet a szív egészségére. A kutatók javasolják, hogy minél többen próbáljanak naponta 10,6 óránál kevesebb időt tölteni ülve, és rendszeresen iktassanak be mozgást.