A sünök hivatalosan is "közel fenyegetett" kategóriába kerültek az International Union for Conservation of Nature (IUCN) vörös listáján, miután az elmúlt évtizedben 30%-os csökkenést mutattak a populációjukban. Ezek a kisemlősök egykor elterjedtek voltak Európa-szerte, és korábban "kevésbé aggasztó" kategóriába tartoztak, de most a városfejlesztés, az intenzív mezőgazdaság és az utak által okozott fragmentált élőhelyek miatt a kihalás szélén állnak - hívja fel a figyelmet a Guardian.
A sünök számának csökkenése számos fenyegetésnek tulajdonítható, beleértve a járműütközéseket, a peszticidek használatát és a rosszul kezelt házi kerteket. A peszticidek nemcsak azokat a rovarokat pusztítják el, amelyek a sünök étrendjének jelentős részét képezik, hanem közvetlenül meg is mérgezhetik az állatokat. Abi Gazzard, az IUCN programtisztviselője kijelentette: „Sajnos a bizonyítékok aggasztó és széleskörű lefelé irányuló tendenciára utalnak.” Gazzard hangsúlyozta, hogy foglalkozni kell a populációs adatok és az élőhelyek eloszlásának bizonytalanságaival, hozzátéve, hogy még mindig van esély megállítani a nyugati európai sündisznó hanyatlását.
Ezeket az aggasztó trendeket figyelembe véve a Mammal Society arra ösztönzi az embereket, hogy fogadjanak el vadonbarát kertészeti gyakorlatokat a sünök támogatása érdekében. Ajánlások közé tartozik, hogy kis réseket hagyjunk a kerítésekben a sündisznók mozgása érdekében, kerüljük a peszticideket, és menedékhelyeket hozzunk létre farakásokkal vagy sündisznóházakkal. Hope Nothhelfer, a Mammal Society kommunikációs tisztviselője megjegyezte: „Ez a csökkenés valószínűleg nem fog meglepetést okozni az átlagember számára.” Megjegyezte, hogy ahogy a sünök egyre kevésbé láthatók a mindennapi életben, egyre nagyobb remény van arra, hogy a közös fellépés felidézi ezeknek a szeretett lényeknek az emlékét.
A vörös lista értékelése aggasztó helyzetet is kiemel az Egyesült Királyság partimadarai számára, mivel négy faj most magasabb fenyegetettségi kategóriába került a szennyezés, az élőhelyek elvesztése és a klímaváltozás miatt. Például a szürke partfutó globális populációja több mint 30%-kal csökkent az 1990-es évek vége óta, ami arra késztette a szakértőket, hogy a védettségi státuszát a „legkevésbé aggasztó” kategóriából a „sebezhető” kategóriába sorolják át. Ezenkívül egy új jelentés szerint a világ fáinak 38%-a kihalásveszélyben van, különösen azokon a szigeteken, ahol az erdőirtás és az invazív fajok jelentős fenyegetést jelentenek.