Egyiptom történelmi mérföldkőhöz érkezett, amikor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) maláriamentesnek nyilvánította az országot, elismerve ezzel az elmúlt száz év folyamatos erőfeszítéseit a halálos betegség felszámolására. A malária, amely évezredeken át sújtotta Egyiptomot, most már hivatalosan is a múlt része. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója úgy fogalmazott, hogy „a malária egyidős az egyiptomi civilizációval, de a betegség, amely a fáraókat is sújtotta, most már történelem" - közölte a BBC.
Az első komoly erőfeszítések a betegség felszámolására közel 100 évvel ezelőtt, az 1920-as években kezdődtek, amikor az egyiptomi hatóságok drasztikus lépéseket tettek a szúnyogpopuláció csökkentésére, például korlátozták a rizstermesztést és a mezőgazdasági növénytermesztést a lakóövezetek közelében. Ezek az intézkedések arra irányultak, hogy csökkentsék az emberek és a fertőzést terjesztő szúnyogok közötti érintkezést.
A WHO maláriamentessé nyilvánítása olyan országok számára lehetséges, amelyek legalább három egymást követő évben bizonyítani tudják, hogy a malária terjedését sikeresen megállították. Ez Egyiptom esetében sikerült, ezzel pedig az ország csatlakozott a WHO keleti mediterrán régiójában korábban maláriamentessé nyilvánított Egyesült Arab Emírségekhez és Marokkóhoz. Világszerte eddig 44 ország és egy terület érte el ezt a fontos mérföldkövet.
Annak ellenére, hogy Egyiptom maláriamentessé vált, a WHO figyelmeztetett, hogy ez csak egy új szakasz kezdete. Az ország számára továbbra is kulcsfontosságú feladat a betegség visszatérésének megakadályozása, különösen a globális utazások és a klímaváltozás okozta új kihívások miatt. Az Egészségügyi Világszervezet hangsúlyozta, hogy a fertőzés újraéledésének megakadályozása érdekében folytatni kell a betegség megfigyelését és a megelőzési intézkedéseket.
A maláriát egy összetett parazita okozza, amely az Anopheles szúnyogok csípéseivel terjed, és évente mintegy 600 ezer ember életét követeli, különösen Afrikában. Bár a betegség elleni védekezés leghatékonyabb módja a szúnyogcsípések elkerülése és a betegség folyamatos megfigyelése, egyes régiókban már vakcinákat is alkalmaznak a megelőzés érdekében. Egyiptom esetében a korai beavatkozásoknak és a kormányzat kitartó munkájának köszönhetően sikerült megfékezni a malária terjedését, amely évezredeken át jelentett fenyegetést az ország lakossága számára.
A WHO dicsérte „az egyiptomi kormányt és népet” a malária elleni küzdelemért tett erőfeszítéseikért, amelyek végül a betegség teljes felszámolásához vezettek.
@WHO announced today that Egypt is malaria-free, becoming the third country in the @WHOEMRO to receive this certification, after the UAE and Morocco. pic.twitter.com/pMKutkrH1F
— WHO Egypt (@WHOEgypt) October 20, 2024