Az utóbbi időben végzett kutatások és a médiában megjelent cikkek ezt a kérdést próbálják megválaszolni, és a legfrissebb tanulmányok is egyre inkább árnyalják a képet.
A CNN cikkében leírtak arra világítanak rá, hogy a pénz valóban hozzájárulhat a boldogsághoz, de nem ez az egyetlen vagy akár a legfontosabb tényező. Az anyagi javak növekedése korrelálhat a boldogsággal, de a kutatók figyelmeztetnek arra, hogy ez nem feltétlenül jelent közvetlen ok-okozati összefüggést. Sokkal inkább a pénz mellett számos egyéb tényező, mint a társas kapcsolatok, az egészséges életmód és a munkahelyi környezet, szintén jelentős hatással van a boldogságra.
„Ha a statisztikákból indulunk ki, a legfontosabb magyarázatnak az tűnik, hogy a nagyobb vagyonnal rendelkező emberek sokkal inkább úgy érzik, tényleges irányítói az életüknek”
– fogalmazott Killingsworth a Pennsylvaniai Egyetem munkatársa.
Hozzátette: „A pénz csupán egyetlen tényező, mely képes megmagyarázni, hogy egyesek miért érzik boldogabbnak magukat, mint az átlag. Vagyis, ha még igaz is, hogy a pénzbőség tényleg növeli a boldogság mértékét – az én tanulmányom inkább csak a kettő összefüggését térképezi fel, bár azt hiszem, mindez jó eséllyel a kauzális szerkezetre is utal -, akkor is van rengeteg más szempont, amit érdemes számításba vennünk”.
Killingsworth, azt is megjegyzi, hogy az emberek boldogsága egy komplex „portfólió” eredménye, aminek a pénz csupán egy része. Az igazi boldogságot gyakran olyan egyszerű dolgok jelenthetik, mint a rendszeres testmozgás, a társas kapcsolatok ápolása vagy éppen a munka és magánélet megfelelő egyensúlya. Killingsworth szerint, nincs egyetlen „csodafegyver”, ami garantált boldogságot biztosít, hanem számos tényező kombinációja szükséges hozzá.
Mi a boldogság titka? - kérdezte a cikk írója a szakembertől.