A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb elemzése szerint a magyar lakosság egészségi állapota aggasztó képet mutat. A 2023-as adatok alapján a 16 évesnél idősebbek 46%-a küzd krónikus betegségekkel vagy hosszan tartó egészségi problémákkal, ezen belül a nők 50%-a, míg a férfiak 41%-a számolt be ilyen állapotokról - számolt be róla a 168.hu.
A jelentés kiemeli, hogy a nők körében szinte minden korcsoportban magasabb a betegségek előfordulása, kivéve a 35–44 éves férfiak csoportját, ahol minimálisan magasabb a betegséggel küzdők aránya.
A leggyakoribb krónikus betegségek a 19 éves és idősebb korosztályban a magasvérnyomás-betegség és a gerincbántalmak voltak 2023-ban. A magasvérnyomás a lakosság mintegy négytizedét érintette, míg gerincproblémák tízezer főre vetítve közel háromezer esetben fordultak elő. Gyakoriságukat tekintve ezeket követi a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és a szívkoszorúér-betegségek, amelyek előfordulása tízezer főre vetítve 1400 és 1800 között mozgott.
Jelentős területi különbségek is megfigyelhetők, különösen a szívkoszorúér-betegségek és a gerincbántalmak esetében. Az agyérbetegségek és az asztma szintén nagyobb területi szórást mutatnak, míg a többi betegség esetében kisebbek az eltérések. Az Alföld és a Dél-Dunántúl lakói különösen rossz egészségi állapotban vannak, ahol a magas vérnyomás előfordulása is az átlagosnál magasabb.