A káromkodás gyakran tabunak számít, de új kutatások kimutatták, hogy a durva szavak és gesztusok valójában hasznosak lehetnek a fájdalom elviselésében. A Psychological Reports folyóiratban publikált tanulmány szerint a káromkodás és a trágár gesztusok aktiválhatják ugyanazokat az idegpályákat az agyban, mint a fájdalomcsillapítók, ezáltal csökkentve a fájdalomérzetet - írja a Magyar Hírlap.
A Psychological Reports folyóiratban publikált tanulmány 111 michigani diák bevonásával vizsgálta a káromkodás és a gesztusok hatását a fájdalomérzékelésre. A résztvevőknek jeges vízbe kellett meríteniük a kezüket, miközben káromkodtak, obszcén gesztusokat mutattak, vagy semleges szavakat ismételgettek.
A kísérlet eredményei azt mutatták, hogy a káromkodás és a trágár gesztusok csökkentették a fájdalomérzetet és növelték a fájdalomtűrést. Meglepő módon a káromkodás és a gesztusok között nem volt jelentős különbség.
A kutatók elmélete szerint a káromkodás és a gesztusok ugyanazokat az idegpályákat aktiválják az agyban, amelyek a fájdalomérzékelésért felelősek. A káromkodás emellett figyelemelterelésként is működhet, ami eltereli a figyelmet a fájdalomról.