Egy új kutatás lenyűgöző eredménye azt sugallja, hogy az emberi agy mérete az idő múlásával fokozatosan növekszik, ami reményt adhat a demencia elleni küzdelemben. A tanulmány kimutatta, hogy az 1970-es években született generáció agya átlagosan 6,6%-kal nagyobb, mint az 1930-as években születetteké, és ez a növekedés összefüggésbe hozható a demencia kockázatának csökkenésével.
Egy friss tanulmány, amely több mint 3000 ember agyát vizsgálta, arra a következtetésre jutott, hogy az emberi agy mérete az idő múlásával fokozatosan növekszik. Ez a lenyűgöző eredmény reményt adhat a demencia elleni küzdelemben, mivel a kutatók megállapították, hogy a nagyobb agyméret összefüggésbe hozható a demencia kockázatának csökkenésével.
A Science Alert beszámolója szerint a tanulmányban részt vevő 55 és 65 év közötti emberek agyát vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy az 1970-es években születettek agytérfogata átlagosan 6,6%-kal nagyobb volt, mint az 1930-as években születetteké. Ez a növekedés mind a fehérállományban, mind a szürkeállományban megfigyelhető volt, és még akkor is fennállt, ha figyelembe vették az egyéb befolyásoló tényezőket, mint a magasság, az életkor és a nem.
Az agy egy bizonyos része, a hippokampusz, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a memóriában és a tanulásban, szintén növekedést mutatott a vizsgált generációk során. Ez a növekedés 5,7%-os volt, és még akkor is megfigyelhető volt, ha figyelembe vették a fent említett befolyásoló tényezőket.
Charles DeCarli neurológus, a kutatás vezetője elmondta, hogy a születési évtizednek hatással van az agy méretére és potenciálisan a hosszú távú egészségére. A kutatók úgy vélik, hogy a külső tényezők, mint a jobb egészségügyi ellátás, a táplálkozás és az oktatás, hozzájárulhatnak az agyméret növekedéséhez.
A demencia az agy szürkeállományának, az úgynevezett agykéregnek az elvékonyodásával jellemezhető. Mivel a beteg agy idővel fokozatosan zsugorodik, logikus, hogy a nagyobb agytérfogat kezdetben segíthet megvédeni az időskori agyi elváltozásoktól.
Bár a kutatás ígéretesnek tűnik, DeCarli hangsúlyozza, hogy további kutatásokra van szükség annak megállapításához, hogy a külső tényezők hogyan befolyásolják az agyméretet és a demencia kockázatát.