A bél mikrobiom, azaz a bélrendszerben élő mikroorganizmusok összessége fontos szerepet játszik az emésztőrendszeri betegségek megelőzésében. A belek egészségét a megfelelő tápanyagbevitel, a kellő mennyiségű alvás és a sport mellett böjtöléssel is javíthatjuk.
A böjt során a sejtek lebontják a már nem jól működő sejtalkotórészeket, és ezeket újra felhasználják, vagy energiát termelnek belőle. Ezt a folyamatot autofágiának nevezzük, és a sejtmegújulás kulcsfontosságú eleme.
A leggyakoribb böjttípus az időszakos böjt, ezen belül is a 16/8-as böjt. Ennek során a nap 24 órájából 16 órát éhezünk, és a fennmaradó 8 órában táplálkozhatunk.
Fontos megjegyezni, hogy a böjt nem javasolt várandós és szoptató kismamáknak, gyerekeknek, valamint számos alapbetegség esetén. A böjt megkezdése előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal.
A megfelelő mennyiségű és minőségű zöldség és gyümölcs fogyasztása, a rostbevitel, valamint a tiszta víz fogyasztása javíthatja a bélnyálkahártya állapotát, a bél mikrobiom összetételét, és csökkentheti a daganatos betegségek kockázatát.