Oszkó Péter volt pénzügyminiszter, kockázatitőke-befektető szerint a közvagyonból nem jogszerűen magántulajdonba került vagyonelemek jelentős része meglehetősen gyorsan visszaszerezhető lesz – mondta a Klubrádióban. Hozzátette: ehhez megvan a kétharmados felhatalmazás is, amelyet a Tisza Párt kapott a választóktól.
Oszkó ugyanakkor nagyon spekulatívnak nevezte azt a számítást, amely alapján Biró Ferenc, az Integritás Hatóság vád alá helyezett elnöke azt állította: az Orbán-kormányok 16 éve alatt 60 ezer milliárd forint érintett lehetett különböző korrupciós bűncselekményekben. A nagyságrendet nem akarta véleményezni, de azt leszögezte: a korrupció irreálisan nagy károkat okozott. Szerinte a szám úgy állhatott össze, hogy az Integritás Hatóságnál egyes szektorokat megvizsgáltak, a költségvetési költekezésekből kiemelt vitatható ügyekből százalékos arányt vezettek le arra vonatkozóan, mekkora volt a Fidesz hajlama a rábízott közpénz eltérítésére.
Még nem a legnagyobb ügyek kerültek fókuszba
Oszkó Péter szerint egyelőre nem a legkritikusabb korrupciós ügyek kerültek előtérbe: a nyomozó hatóság főként sok éve húzódó, középszintű vezetőket és önkormányzati politikusokat érintő ügyekben lett hirtelen aktív. Úgy vélte, kell még néhány hónap, mire elkezdik feltárni a legjelentősebb eseteket – ekkor derülhet ki, hogy az NKA költéseiből mennyi ment valóban kulturális, és mennyi politikai célokra, illetve hogy a magántőkealapokhoz kihelyezett 2645 milliárd forintnyi közpénzből mennyi alapult reális, piaci logikán.
„Érthetőnek nevezte, hogy a legnagyobb jelentőségű ügyekben még nem ülnek a vádlottak partján vezető politikusok, befolyásos emberek – ha nem így lenne, az azt jelentené, hogy politikai alapon, statáriális bíráskodás történik." – Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter
A volt pénzügyminiszter hosszú eljárásokra számít, de optimista a vagyonvisszaszerzés esélyeit illetően. Mint mondta, feltűnés nélkül már nagyon nehéz nagy összegeket országok között mozgatni – erre Balásy Gyulát hozta példaként. Az ellopott vagy korrupcióval szerzett pénzek egy részének visszakerülése állami tulajdonba szerinte az uniós pénzek hazahozataláért benyújtott törvénycsomaggal már el is indult.
Oszkó egyetért azzal, hogy Magyar Péter miniszterelnök nem kívánja leváltani Varga Mihályt, a Magyar Nemzeti Bank elnökét – noha az Orbán-rezsim papíron független szervezetek vezetőit rendre lemondásra szólította fel. Szerinte a piac is rosszul reagálna Varga elmozdítására, és a döntés azt is jelzi: az új kormány nem fűnyíróelvet alkalmaz, nincs szó feketelistázásról.