Május 5-én hivatalosan is bejegyezték a Duna Pártot, amelyet Leel-Őssy Gábor, a Demokratikus Koalíció egyik alapítója hozott létre – méghozzá azután, hogy kizárták a pártból, amiért nyilvánosan követelte Gyurcsány Ferenc távozását az elnöki székből - írta a 24.hu.
A párt megalapításának híre a Blikk és a hvg.hu cikkein keresztül került nyilvánosságra, Leel-Őssy pedig mindkét lapnak nyilatkozott. Az új politikai formáció deklarált célja nem az azonnali választási részvétel, hanem egy hosszabb távú, demokratikus berendezkedés támogatása, amelyben több hang is helyet kaphat az ellenzéki oldalon.
„Reményeink szerint a 2026-os ellenzéki győzelem után a Tisza szélesre nyitja a demokrácia kapuját, ahol már megfér egymás mellett a Duna és Tisza.” – nyilatkozta Leel-Őssy a Blikknek.
Miért most, és miért „Duna Párt”?
A névválasztás nem véletlen: Magyar Péter már tavaly ősszel beszélt arról, hogy a baloldalon Duna Párt vagy Duna Egyesület néven próbálnak egyfajta budapesti ellen-koalíciót építeni a Tisza Párttal szemben. Akkor még arról szóltak a hírek, hogy az ellenzék ismert figuráit – Hadházy Ákostól Karácsony Gergelyig – próbálják bevonni a projektbe. Bár az érintettek tagadták a kezdeményezést, a háttérben valószínűleg komoly mozgás indult meg.
Leel-Őssy elmondása szerint céljuk éppen az volt, hogy megelőzzék azokat a szereplőket, akik a Duna név alatt a Tisza Párt gyengítésére készülnek.
„A célunk az volt, hogy megelőzzük őket, és ezzel a névvel már ne tudják gyengíteni a Tisza esélyeit.” – írta a 24.hu.
A pártot 2024. január 15-én nyújtották be nyilvántartásba vételre, és május 5-én jegyezték be hivatalosan. Leel-Őssy leszögezte: nem terveznek indulni a 2026-os országgyűlési választáson, és céljuk nem a Tisza Párt ellenzése.
„A Duna Párt egyértelmű célja a kormányváltás, ha ez a Tisza segítését jelenti, akkor készen állunk rá, de ha kell, felhívjuk a figyelmet arra, ha azt látjuk, nem jó irányba mennek a dolgok.” – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában.
A párt nyitott mindenki felé, aki nem a DK-ban vagy a Tiszában találja meg politikai otthonát – beleértve azokat is, akik idővel kiábrándulnak a Tisza Pártból.
A következő hónapokban kiderül, milyen hatása lesz a Duna Párt megalakulásának az ellenzéki pozíciók újraosztására. Bár a párt nem indul a választáson, jelenléte befolyásolhatja a diskurzust és újabb szereplőknek adhat platformot.