Már csak két hét van az szja-bevallás beadására: május 20-án éjfélig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a dokumentumot. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által összeállított dokumentum a legtöbb esetben minden szükséges adatot tartalmaz, de ezzel együtt nem érdemes az utolsó pillanatokra hagyni a tervezet átnézését – hívta fel a figyelmet a hivatal kedden.
A közlemény szerint a NAV az idén is több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét, amelyet két okból is érdemes mindenkinek átnéznie.
Egyrészt azért, hogy a tervezet minden kedvezményt tartalmaz-e. Például aki elfelejtett időben nyilatkoznimunkáltatójának arról, hogy a családi kedvezmény összegét az adóelőlegéből vonja le, érdemes mielőbb kiegészítve elküldenie a bevallását.
A visszajáró adót a bevallás beérkezéstől számított 30 napon belül utalja ki a NAV – jelezték.
Másrészt azért érdemes átnézni a tervezetet, hogy az minden 2024-ben megszerzett jövedelmet tartalmaz-e.
A leggyakoribb jövedelemtípus, amelyről a hivatalnak nincs minden adata, az a lakáskiadásból és ingatlaneladásból származó jövedelem. Április végétől már ebben is segít a NAV új fejlesztése – az egyszerűen használható, közérthető kérdés-felelet mód. Hozzátették: az érintetteknek nem kell hosszasan számolgatni, elegendő néhány egyszerű kérdésre válaszolni, és a program automatikusan kitölti a szükséges részeket a bevallásban.
Közölték azt is, hogy a tervezeteket a legegyszerűbben a NAV eSZJA-felületén lehet átnézni.
Az online, egyszerűen kezelhető felület népszerű, hiszen május 5-éig több mint egymillióan adták be a tervezetet ezen keresztül.
Az 1+1 százalékról is itt lehet legegyszerűbben rendelkezni, eddig több mint 680 ezren küldték be így az 1 százalékos nyilatkozatukat – közölte a NAV.