A vállalat egyelőre nem közölt részleteket arról, hogy pontosan hogyan érnék el ezt a megtakarítást, és hogy a leépítések vagy a strukturális változások mely területeket és helyszíneket érintenék - írta az Euro News.
A vállalat tervei ellenére a német munkavállalók többsége valószínűleg megőrizheti állását, köszönhetően a Mercedes-Benz által alkalmazott ‘Zusi 2030’ politikának, amely 2029 végéig védi az alkalmazottakat a kötelező elbocsátásoktól. Korábban a Stuttgarter Nachrichten és a Stuttgarter Zeitung számolt be arról, hogy a Mercedes-Benz felső vezetése szigorúbb takarékossági intézkedésekről döntött egy fonkonferencia hívás során.
A költségcsökkentésről szóló döntés az autóipar egyre erősödő globális versenyhelyzetében született. A Mercedes-Benz kiemelte, hogy prioritásként kezeli a fenntartható hatékonyság növelését, hogy pénzügyileg stabil maradjon ebben a kiszámíthatatlan gazdasági környezetben. A vállalat szerint az eddig elért fix költségmegtakarítások már előnyt jelentettek a jelenlegi piaci körülmények között, és ezt a stratégiát folytatni kívánják.
Gyenge harmadik negyedéves eredmények
A Mercedes-Benz csoport októberben tette közzé 2024 harmadik negyedévére vonatkozó pénzügyi eredményeit. A vállalat bevétele 34,5 milliárd euró volt, ami -6,7%-os csökkenést jelent 2023 ugyanezen időszakához képest. A nettó nyereség 1,72 milliárd euróra zuhant, ami -54%-os visszaesést jelent az előző évhez képest. Az adózás előtti és kamatfizetés előtti korrigált eredmény (EBIT) szintén jelentősen, -48%-kal csökkent, 2,5 milliárd euróra.
Harald Wilhelm, a Mercedes-Benz pénzügyi igazgatója elismerte: „A harmadik negyedéves eredmények nem felelnek meg az elvárásainknak. Ennek ellenére a Mercedes-Benz még kihívásokkal teli időkben is stabil pénzáramot generál. Óvatosan tekintünk a piaci fejleményekre, és minden erőnkkel fokozzuk a hatékonyság és a költségcsökkentési intézkedések javítását az egész vállalatban.”
A kínai piac gyengélkedése és geopolitikai kockázatok
A vállalat eredményeire jelentős hatással volt a kínai kereslet csökkenése, ahol a fogyasztók a növekvő megélhetési költségek és a geopolitikai bizonytalanság miatt óvatosabbak a nagy értékű vásárlásokkal kapcsolatban. Az Európai Unió nemrégiben döntött a kínai elektromos járművekre kivetett magasabb vámokról, ami miatt Kína esetleges válaszlépései tovább növelték a Mercedes-Benz helyi működésével kapcsolatos aggodalmakat.
A lassuló kereslet az elektromos járművek iránt szintén érintette a Mercedes-Benz elektromos modelljeit, amely problémával más német gyártók, például az Audi és a Volkswagen is küzdenek.
A Mercedes-Benz tervei és a piaci környezet továbbra is nagy kihívásokat tartogat a vállalat számára, miközben a fenntarthatóság és hatékonyság növelésére irányuló stratégiájuk kulcsszerepet játszik a jövőbeni stabilitás biztosításában.