A MOL a százhalombattai finomítójában megkezdte a termelést Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemében, amelynek kapacitása 10 megawatt. Az új létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel – közölte a Zöldjárműipar.
A közlemény szerint a MOL-csoport áprilisban adta át az új üzemét, azóta pedig végrehajtották az üzem termelésbe állításához szükséges feladatokat. Horváth Ádám, a MOL-csoport üzletágigazgatója elmondta, hogy a zöld hidrogén egy tiszta és sokoldalú energiaforrás, amely jelenleg az üzemanyaggyártásban segít csökkenteni a vállalat karbonlábnyomát. Hozzátette: „A zöld hidrogén előállítása és felhasználása innovatív módon segíti az okos zöldátmenet megvalósítását, amely a MOL stratégiájának alapvető célja.”
Az üzem az amerikai Plug Power elektrolizáló berendezését használja, amely megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre, így környezetszennyező melléktermékek nem képződnek. Az új üzem évente több mint 25 ezer tonnával csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását.
A MOL tervei szerint Százhalombatta után Pozsonyban és Rijekában is terveznek hasonló üzemet, amely közül az utóbbi 2026-ban kezdheti meg működését. Az új technológia fokozatosan kiválthatja a földgáz alapú gyártási eljárásokat, amelyek jelenleg a MOL-csoport teljes szén-dioxid-kibocsátásának egyhatodát teszik ki.