Egy új tanulmány eredményei szerint a világ legnagyobb tavainak és tározóinak több mint felénél csökken a tárolt víz mennyisége, amelyet a melegedő éghajlat és az emberi hatások okoznak.
A világ szárazföldi területének csak mintegy 3%-át fedik le, a tavak mégis rendkívül jelentős források, hiszen az Föld felszíni édesvízkészletének 87%-át tartalmazzák. Ezek a víztestek nem csupán alapvető ökológiai szerepet töltenek be, hanem fontos szerepet játszanak a globális biogeokémiai folyamatokban is.
A globális műholdas méréseket éghajlati és hidrológiai modellekkel kombinálva Fangfang Yao és társai 1992 és 2020 között egy évtizedes léptékű LWS-trendek globális adatkészletét állította össze a világ közel 2.000 legnagyobb tavára és tározójára vonatkozóan.
A megállapítások szerint e víztestek 53%-a jelentős vízveszteséget szenvedett el az elmúlt 28 évben, nagyjából évi 22 gigatonna (Gt) mértékkel.
A szerzők a természetes tavak nettó térfogatveszteségének nagy részét az éghajlat felmelegedésének, a megnövekedett párolgásnak és az emberi vízfogyasztásnak tulajdonítják, míg az üledék okolható a száradó tározók tárolási veszteségéért.
A kutatók azzal érvelnek, hogy az eredmények alátámasztják annak szükségességét, hogy az éghajlatváltozás és az üledékképződés hatásait be kell építeni a fenntartható vízkészlet-gazdálkodásba- olvasható az EurekAlert cikkében.
Az eredmények azt sugallják, hogy sürgősen szükség van olyan stratégiák kidolgozására, amelyek az éghajlatváltozás következményeit integrálják a vízkészlet gazdálkodásba.
A kutatás rámutat arra is, hogy a világ lakosságának jelentős része olyan medencékben él, ahol a tavak jelentős mértékben kiszáradnak. Ezért a kiszáradó tavak következményei nem csupán helyileg, hanem globális szinten is kiemelt jelentőséggel bírnak. Az érintett tavak ökoszisztéma-szolgáltatásai, vízellátása, öntözése és vízenergiatermelése komolyan veszélyeztetetté válnak.
A tanulmány fontos felhívást intéz a jövő vízkészlet-gazdálkodási stratégiáinak kidolgozói felé, hogy vegyék figyelembe az éghajlatváltozás és az üledékképződés hatásait. Csak így lehet fenntartható módon kezelni a tavak és tározók vízkészleteinek csökkenésével járó kihívásokat, és megőrizni ezeket az értékes vízforrásokat az jövő generációk számára.
Hogy tetszett a cikk? Mondd el a véleményedet egy kattintással.
TetszettNem tetszettTámogasd a 10perc.hu hírportált!
Célunk fontos témákról írni, hitelesen, objektíven, csak a lényegre fókuszálva. Küldetésünk, hogy független, és elfogulatlan tájékoztatást biztosítsunk.
RÉSZLETEK!