411.13 Ft

394.86 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

Feszültség az űrben: Az ISS szivárgása diplomáciai patthelyzetet okoz

10perc.hu
2024. 11. 25.
Feszültség az űrben: Az ISS szivárgása diplomáciai patthelyzetet okoz

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik legsúlyosabb műszaki problémájával küzd, amely nemcsak mérnöki, hanem diplomáciai feszültségeket is szít az Egyesült Államok és Oroszország között.

A Zvezda modulon 2019 óta folyamatosan szivárog a levegő, amit többszöri javítás ellenére sem sikerült tartósan megoldani - írta az Index. Az amerikai szakértők szerint a probléma „potenciálisan katasztrofális,” míg az orosz fél „nem tartja jelentősnek a helyzetet.”

A Zvezda modul problémái

A Zvezda modul, amely 25 éve kering a Föld körül, az ISS egyik legöregebb része, és kulcsszerepet játszik az orosz szegmens létfenntartó rendszereiben. A szivárgás a modul dokkolófolyosójánál (PrK) keletkezett mikroszkopikus repedéseken keresztül, amelyeket nehéz diagnosztizálni és elérni. Az orosz űrhajósok többször is végeztek javításokat, de csak ideiglenesen sikerült csökkenteniük a szivárgást. 2024 februárjában napi egy kilogramm levegő távozott, ami áprilisra majdnem 1,7 kilogrammra nőtt.

Szeptemberben ugyan sikerült a szivárgást harmadára csökkenteni, de a probléma továbbra is a legnagyobb kockázatú műszaki hibák között szerepel. Az orosz szakértők a repedések okát „a mikrovibrációk miatti anyagfáradásban” látják, míg a NASA szerint „a nyomás, a mechanikai stressz, a reziduális stressz, az anyag tulajdonságai és a környezeti hatások” is közrejátszhatnak – nyilatkozta Bob Cabana, a NASA tanácsadója.

Eltérő nézőpontok és lehetséges következmények

A NASA felügyeleti hivatala, az OIG vezetője, George A. Scott szerint a szivárgás jelenleg „nem jelent közvetlen veszélyt az űrállomás integritására.” Ennek feltétele, hogy a modul zsilipjét csak feltétlenül szükséges esetben nyissák ki, például ellátmány érkezésekor. A helyzet azonban tovább romolhat, és „a kapu végleg zárva maradhat.”
Míg az oroszok további javításokkal próbálnák fenntartani a modul használhatóságát, az amerikaiak szerint a katasztrofális meghibásodás lehetősége nem zárható ki.

Az ISS jövője

Az ISS építése 1998-ban kezdődött, és 430 tonnás tömegével a legnagyobb ember által épített űrstruktúra. Az állomás moduljainak nagy része azonban mára túllépte a tervezett tízéves élettartamot. Az Egyesült Államok 2030-ig kívánja üzemeltetni az állomást, míg Oroszország 2028-ban kiszáll a programból. A Roszkoszmosz a búcsú előtt anyagmintákat és hegesztési mintákat biztosított a NASA-nak a további vizsgálatokhoz.

Eközben az amerikaiak már elkezdték előkészíteni az ISS ellenőrzött lebontását, amellyel a SpaceX-et bízták meg. Ez az emberiség egyik legköltségesebb és legjelentősebb tudományos projektjének lezárását jelenti majd.

Főkép forrása:
Northfoto

További cikkek