Oroszország kormányának döntése értelmében több orosz régióban, köztük Csecsenföldön és Szibéria egyes részein, illegálissá válik a bitcoin-bányászat. A tiltásra azért került sor, mert nincs elég villamos energia a tevékenységhez. A Meduza szerint a bányászatot 2031-ig felfüggesztették Irkutszk régióban, Burjátföldön és a Transzbajkál Terület egyes városaiban. A Kaukázus teljes területén, valamint Ukrajna megszállt megyéiben egész évben tiltanák a bitcoin-bányászatot.
Az orosz kormány indoklása szerint a kriptovaluta-bányászat zavart okoz az elektromos hálózatban, mivel túl nagy áramkapacitást igényel. Alexander Novak miniszterelnök-helyettes a döntéssel kapcsolatban elmondta, hogy a bányászat csak ott engedélyezett, ahol elég szabad áramkapacitás áll rendelkezésre, mivel a tevékenység akadályozza az új fogyasztók csatlakozását a rendszerhez.
A bitcoin árfolyama az amerikai elnökválasztás után jelentős növekedésen ment keresztül, és a kriptovaluták iránti kereslet tovább növekedhet. Ezzel párhuzamosan azonban egyre nagyobb aggodalmakat vált ki a kriptovaluták energiafogyasztása. Bár egyes becslések szerint a bitcoinbányászat már több energiát fogyaszt, mint egy közepes méretű ország, az iparági szereplők továbbra is keresik az olcsóbb energiaforrásokat, miután Kína 2021-ben betiltotta a bitcoinbányászatot - adta hírül a Hvg.