Az utóbbi években egyre több módszerrel próbálnak pénzt kicsalni gyanútlan emberektől, és most már AI-alapú hangklónozást is alkalmaznak - közölte a Femina.
A Starling Bank friss kutatása szerint a csalók egyre gyakrabban használják az AI-t, hogy barátok vagy családtagok hangját lemásolva pénzt csikarjanak ki közeli hozzátartozóiktól. A jelentés alapján az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának több mint egynegyede már célpontja volt ilyen hangklónozási csalásnak. A brit felnőttek közel fele még nem hallott ilyen csalásról a kutatás szerint, illetve nem is tudja, hogyan lehetne védekezni ellenük.
A hangklónozási csalás folyamata egyszerű, de hatékony. A csalók egy nyilvánosan elérhető videóból megszerzik az áldozat hangját, majd az AI segítségével lemásolják azt. Ezt követően a hang "tulajdonosának" családtagjait vagy barátait hívják fel egy klónozott hangon, sürgős pénzügyi segítséget kérve.
A kutatás szerint tízből egy ember elküldené a kért összeget, mivel nem tudná, hogy csalás áldozata lett. A védekezés érdekében a szakértők azt javasolják, hogy családtagok és barátok között alakítsanak ki egy közös „jelszót”, amit ilyen esetekben használhatnak, hogy azonosítani tudják, valóban az adott személy van-e a vonal másik végén.