Az Y-kromoszóma az emberi hímek nemi meghatározásáért felelős, ám egyre inkább fogyatkozik, és idővel akár teljesen eltűnhet. A folyamatot az a tény táplálja, hogy az Y-kromoszóma csupán 55 gént tartalmaz, míg az X-kromoszóma körülbelül 900-at - közölte az ACNews.
Az Y-kromoszóma fő szerepe a hímivarsejtek fejlődésének elindítása, mely nélkül az emberi szaporodás ellehetetlenülhet. Az Y-kromoszóma eltűnése azonban nem csak elméleti probléma: a japán tüskés patkányok és kelet-európai vakondtúró patkányok esetében az Y-kromoszóma már teljesen eltűnt, helyette más kromoszómák vették át a nemi meghatározás szerepét. A kutatók felfedezték, hogy ezeknél a patkányoknál egy új, alternatív gén, a SOX9 kapcsolódik a nemi fejlődéshez.
Az emberi faj szempontjából az Y-kromoszóma elvesztése komoly következményekkel járhat, hiszen a szaporodásunk spermiumok nélkül lehetetlen. Ezért az Y-kromoszóma eltűnése akár az emberi faj kihalásához is vezethet. Bár elképzelhető, hogy az emberiség kifejleszthet egy új nemet meghatározó gént, ennek a folyamatnak súlyos kockázatai vannak. Ha különböző régiókban eltérő nemi rendszerek alakulnak ki, ez új emberi fajok elkülönüléséhez vezethet, ami az evolúció egy teljesen új irányát nyithatja meg. Ha ez a jövőkép valósággá válik, akkor a Földön nem biztos, hogy egységes emberi faj létezne, hanem inkább több, különböző emberi faj, amelyeket eltérő nemi rendszerek tartanak távol egymástól.
As the world progresses, biologists have shed light on how the Y chromosome, one of the two sex chromosomes in humans, is on the cusp of disappearing. The complete disappearance of this chromosome would mean the end of the male offspring in the future.
— The Tatva (@thetatvaindia) August 27, 2024
However, there is some… pic.twitter.com/FWLkzb5qMl