Hatékonyságuk azonban potenciális veszélyeket is hordozhat, ha nem bánnak velük óvatosan. A gép használata közben fontos a biztonság, a balesetek megelőzése érdekében. Útmutatónkban a lézervágó használata során a biztonság növelésére és a kockázatok minimalizálására irányuló alapvető intézkedéseket vizsgáljuk meg.
Megfelelő képzés
Minden – a lézervágó berendezést használó - munkatársnak egy alapos képzésen kell részt venniük. Meg kell ismerkedniük a berendezés kezelőegységével, a vészleállítási eljárásokkal és természetesen a biztonsági protokollal is. Alapvető fontosságú a technológia megértése annak érdekében, hogy felelősségteljesen használhassák a gépet.
Védőfelszerelés
A kezelőszemélyzetnek egyéni védőfelszerelést kell viselniük, mint például a védőszemüveg, amely a vágógép által kibocsátott lézerfény ellen óv. A káros lézersugárzásnak való kitettség miatt fontos a viselése, hiszen így csökkenthető a szemsérülések kockázata.
Jól szellőző munkaterület
Gondoskodjunk arról, hogy a munkaterület mindig jól szellőző legyen, így megakadályozhatjuk a vágás során keletkező füst és a levegőben szálló különféle részecskék felhalmozódását. Egy elszívórendszer tökéletes lehet a szennyező anyagok eltávolítására, így a légzőszervi problémák is kiküszöbölhetők.
Anyagok ismerete
Minden gépkezelőnek tisztában kell lennie azzal, hogy mely anyag kompatibilisek a vágó géppel. Egyes anyagok mérgező füstöt bocsátanak ki vagy káros melléktermékeket termelnek, ha a lézersugárral érintkeznek. Mindig le kell ellenőrizni a kézikönyv alapján, hogy az adott anyag kompatibilis-e a lézervágóval. A hajlítógépek használatához is elengedhetetlen, hogy tudjuk mely anyagokat lehet vele meghajlítani.
Tűzvédelmi óvintézkedések
A vágók intenzív hőt termelnek, ami potenciális tűzveszélyt jelent. Vezessünk be tűzvédelmi intézkedéseket, mint például azt, hogy a gép közelében elhelyezünk egy tűzoltó készüléket és kidolgozunk egy érthető kiürítési tervet. Az alkalmazottak tűz esetén könnyedén átláthatják, hogy mi a teendőjük és merre tudnak távozni az épületből. Rendszeresen ellenőrizzük le a lézervágógépet, hogy nincs-e rajta olyan kopás vagy sérülés, amely növelheti a tűzveszélyt.