Ashish Jha, aki az Egyesült Államok illetékes koronavírus koordinátora, a Financial Timesnak elmondta, hogy minden empirikus bizonyíték arra utal, hogy a Kínában gyártott koronavírus oltások „nem olyan jók”, mint a Moderna, a BioNTech és a Pfizer által készített mRNS-vakcinák.
Az Egyesült Királyságban és más országokban kifejlesztett, különböző technológiákon alapuló Covid-oltások - mint például az AstraZeneca - szintén jobbak a Kínában gyártott vakcináknál – tette hozzá.
„Nagyon aggódom amiatt, hogy a kínaiak képesek lesznek-e kezelni a vírust és megőrizni a lakosság immunitását az általuk beszerzett vakcinákkal. Azt hiszem, valóban szükségük van jobb minőségű vakcinákra” – mondta Jha egy interjúban.
„Nagyon világosan elmondtuk, hogy fontosnak tartjuk a jó minőségű oltóanyagok használatát, és hogy számos mechanizmus létezik az országok számára, amelyek kifejleszthetik és beszerezhetik ezeket a vakcinákat, ha nem rendelkeznek velük.” - egészítette ki nyilatkozatát.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a kínai kommunista kormányra a „zéró Covid” politikája miatt, amely tömeges karanténra, tesztelésre és lezárásokra támaszkodott a vírus terjedésének megakadályozása érdekében. Az elmúlt héten országszerte tiltakozások törtek ki a több városban bevezetett korlátozásokra és lezárásokra válaszul.
China 🇨🇳
— James Melville (@JamesMelville) November 27, 2022
Protests are erupting across China as people have had enough of the draconian zero Covid lockdowns. This is what eventually happens when people power mobilises against oppressive governments that take away freedoms and human dignity. pic.twitter.com/NsZgZTxEYT
Peking mindeddig elutasította a nyugati Covid-oltások jóváhagyását, ehelyett főként a Sinovac és a Sinopharm által gyártott, az Egészségügyi Világszervezet által jóváhagyott hazai oltásokra hagyatkozott.
A szakértők úgy vélik, hogy a kínai gyártmányú vakcinák három adaggal magas szintű védelmet nyújtanak a súlyos betegségek és a halálozással szemben. Viszont kevésbé hatékonyak, hatásuk pedig gyorsabban elhalványul, mint a BioNTech/Pfizer és a Moderna által kifejlesztett mRNS technológia, amelyet a nyugati országokban használnak.
A múlt hónapban Olaf Scholz német kancellár bejelentette, hogy megállapodást kötött Pekinggel, amely lehetővé teszi a Kínában élő külföldieknek a BioNTech/Pfizer vakcina használatát, és sürgette a kormányt, hogy tegye elérhetővé az oltást a kínai állampolgárok számára is.
A hét elején Németország azt javasolta Kínának, hogy alkalmazzanak nyugati vakcinákat a járvány kezelése érdekében.