A Tour de Hongrie országúti kerékpárverseny csütörtöki szakaszán súlyos tömegbaleset történt, amely során legalább negyven versenyző bukott, öten kórházba kerültek, és egy sportolóhoz mentőhelikopter is érkezett. A történtek után csak hajszálon múlt, hogy a szervezők nem függesztették fel a versenyt – derült ki a Telex tudósításából.
A verseny főigazgatója, Eisenkrammer Károly elmondta: „A legfontosabb feladatunk a versenyzők biztonságának szavatolása.” A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) előírásai mellett számos biztonsági intézkedést önként is vállalnak, hogy minimalizálják a kockázatokat. Ennek ellenére csütörtökön háborús állapotokat idéző jelenetek játszódtak le a versenyen.
Triázs a pálya szélén
A tömegbukás után a versenyorvos, Arató Róbert és egy mentőtiszt végezte a sérültek triázsolását, vagyis sürgősségi ellátásuk rangsorolását a sérülés súlyossága szerint. A legsúlyosabb állapotban a dán versenyző, Fredrik Wandahl volt, aki agyrázkódást, koponyasérülést szenvedett, és eszméletét is elveszítette. Az OMSZ mentőhelikoptert küldött érte, a helikopterben tért magához.
Miért nem állt le a verseny?
A versenyszabályzat értelmében legalább egy mentőautónak a mezőny mögött kell haladnia. Amennyiben ez nem biztosított, az adott szakaszt neutralizálni kell. Csütörtökön ez is szóba került, mivel a három, a mezőnyt kísérő mentő közül kettő a sérültek ellátásával volt elfoglalva. A gyors mentőkoordináció és az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) segítsége tette lehetővé, hogy a versenyt mégis élesben folytassák.