Szombaton interaktív kiállítás nyílt a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) tanulmányi és információs központjában, bemutatva az egyetem Nobel-díjas kutatóit, Szent-Györgyi Albertet és Karikó Katalint. A tárlat célja, hogy méltóképpen emlékezzenek meg munkásságukról és az SZTE történetéről.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a megnyitón kiemelte, hogy Karikó Katalin tudományos felfedezései, különösen az mRNS-technológia területén, jelentős hatással lesznek a jövő oktatására, és „olyan mértékben hasznára válik az emberiségnek, mint Louis Pasteur”.
Karikó Katalin a 2023-as fiziológiai és orvosi Nobel-díj elnyerése után bejelentette, hogy tudományos elismerésének másolatát felajánlja alma materének, és pénzjutalmát a JATE-díj alapítására használja. Ezenkívül áprilisi életútját bemutató kiállítást már több ezren látták.
A kiállítás nemcsak Karikó Katalin munkásságát, hanem az egyetem történetét is bemutatja, visszanyúlva 1581-ig, és Kolozsvárig terjedően. Egy külön rész Szent-Györgyi Albert előtt tiszteleg, bemutatva Nobel-díja másolatát, dékáni talárját, és munkásságát egy interaktív webkurzus keretében.
A kiállítás főként Karikó Katalin életútjára összpontosít, bemutatva gyermekkorából származó emlékeket, tanulmányi versenyeken szerzett okleveleit, valamint több mint száz tudományos elismeréséből húszat. A látogatók négy nyelven elérhető virtuális tárlaton ismerkedhetnek meg tudományos pályájával, az mRNS-sel kapcsolatos kutatásait pedig magyar és angol nyelvű kisfilm mutatja be.
A tárlat részeként egy játék is helyet kapott, amely a középiskolásokat célozza meg, és arra ösztönzi őket, hogy a tudományos pályát válasszák.