Emmanuel Macron francia elnök az Ukrajnának nyújtani tervezett európai biztonsági garanciákról beszélt, és hangsúlyozta: ha Oroszország a mostani háború lezárása után újra támadást indít, az automatikusan konfliktust eredményezhet Moszkva és Ukrajna garantőrei között.
„Ha megszületik a [béke-]megállapodás és mi vagyunk ennek garantőrei, de Oroszország ezt megszegi, de facto konfliktusba kerül mindegyik országgal, amelyik elkötelezte magát a békefolyamat felé. Ez változás. Ilyen nem volt az elmúlt években. Ez nem olyan lesz, mint 2014-ben. Ez valós áttörés”
– idézi a francia elnököt az Ukrinform.
Macron szerint számos európai ország osztja ezt az álláspontot, és készen áll arra, hogy részt vegyen egy békefenntartói misszióban, valamint folytassa Ukrajna katonai támogatását.
A francia elnök azt is kiemelte, hogy bár a békefenntartó kontingens „limitált” lesz, jelenléte a „szolidaritás jelét” közvetíti Ukrajna felé.
A kijelentések azt jelzik, hogy Európa egyre határozottabb fellépést fontolgat Oroszország esetleges további agressziójával szemben, és új fejezet nyílhat az ukrán biztonsági garanciák történetében.