Európában jelenleg Magyarországon a legmagasabb az áram ára, amelyet az energiastratégiai hiányosságok, a kedvezőtlen időjárási körülmények és több erőmű karbantartási munkái is elősegítettek – számolt be róla a Válasz Online. Hétfőn olyan súlyos áramhiány lépett fel, hogy az ország kénytelen volt üzembe helyezni az olaj- és gázolajtüzelésű tartalék erőműveket is, ami tovább növelte az árakat - írta a Forbes.
Miért alakult ki áramhiány?
Az utóbbi években jelentősen nőtt a naperőművi kapacitás Magyarországon, ám borongós időben ezek nem képesek elegendő energiát szolgáltatni. Emellett a mátrai és a gönyűi erőművek is csökkentett termeléssel működnek karbantartás miatt. Az aszályos időjárás következtében a Balkán vízerőműveiből származó áramimport is visszaesett, így a helyzet tovább romlott.
A kormány az elmúlt évtizedben jelentősen korlátozta a szélerőművek telepítését, így az ország energiatermelésében a naperőművek dominálnak, amelyek viszont időjárásfüggők. A szélenergiából származó áram csak az országos termelés alig 1%-át teszi ki, míg a napenergia ennél jóval többet. Az új szélerőművek építését 2010 óta nem engedélyezik, így a hazai energiarendszer nehezen tud alkalmazkodni az ingadozó időjáráshoz – vagyis napsütésben túlkínálat van, ami lenyomja az árakat, borús időben viszont importra és drágább tartalékgenerátorokra van szükség.