Egyre kiszámíthatatlanabbá válik az időjárás a Balatonnál, és a szakértők szerint 2025 nyara különösen forró és szélsőséges lesz. A klímaváltozás hatásai már nem csak elméleti fenyegetések: a jégviharok, felhőszakadások és hőhullámok évről évre súlyosbodnak, és a balatoni turizmus is megérzi a következményeket - írta meg a Dívány.
A HungaroMet Viharjelző Obszervatórium vezetője, Dr. Horváth Ákos szerint hazánk egyik legösszetettebb meteorológiai jelensége a Balaton térségében zajlik, amit a tó sajátos mikroklímája, a Bakony hegység és a változatos talajfelszín együttes hatása alakít. „A nagy vízfelület például egyfajta termikus kényszert jelent az időjárás alakulására: lassabban melegszik fel, lassabban hűl ki, és folyamatosan módosítja a környezet mikroklímáját. Emellett ott van a Bakony hegység hatása, ami jelentősen átalakítja az északnyugati irányból érkező légáramlatokat, és persze a változatos talajfelszín is szerepet játszik. Mindezek együtt teszik igazán kiszámíthatatlanná az időjárási folyamatokat a Balatonnál" − mondta el a szakember.
A balatoni jég eltűnése is komoly problémát jelent, hiszen néhány évtizeddel ezelőtt még több mint 40 centiméteres jégtakaró borította a tavat télen, míg idén már egyáltalán nem fagyott be. Dr. Horváth Ákos szerint ez is a felmelegedés egyértelmű jele, amely közvetlenül befolyásolja a tó ökoszisztémáját, például az algásodást.
A szakértő úgy véli, hogy bár a meteorológiai előrejelzések fejlődése miatt egyre pontosabban látható előre az időjárás, a viharok ritkábban fordulnak elő, de jóval erőteljesebbek. A kiszámíthatatlanság továbbra is fennáll: egy-egy ciklon, mint például a tavalyi Boris, jelentős csapadékot hozhat, és drasztikusan megváltoztathatja a térség időjárását.